Pedagojik formasyonu olmayan yüksek okul mezunu sınıf öğretmenlerinin örgütle bütünleştirilmesi
High school graduated teachers who do not have pedagogical formation integration in organizational
  1. Tez No: 72402
  2. Yazar: M. SALİH ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAYET PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Örgütsel terminolojide bütünleştirme, intibak kavramını da içeren, grup içi dayanışmayı, üyelerinin birbirlerine bağlılığı ve gruptaki eşgüdümün kapsamlığını açıklayan bir insan kaynağı yöneticiliği işlevidir. Bu çalışmada, sekiz yıllık zorunlu ve kesintisiz ilköğretime geçerken, Milli Eğitim Bakanlığı'nın birden katlamalı olarak artan öğretmen gereksinimini karşılamak için sınıf öğretmenliğine atadığı ve pedagojik formasyonu olmayan yüksekokul mezunlarının örgütsel bütünleştirilmeleri araştırılmaya çalışılmıştır. Araştırmanın amacı, pedagojik formasyonu olmayan yüksekokul mezunu sınıf öğretmenlerinin örgütle bütünleştirilmesi için gerçekleştirilen etkinlikler ve bu etkinlikler sonunda grup üyelerinde meydana gelen değişmeleri kendilerinin ve okul yöneticilerinin yargılarına dayalı olarak saptanmaya çalışılmıştır. Bu nedenle araştırmanın tanımlanan amacına en uygun model olarak tarama modeli kullanılmıştır. Ağrı İlinde bulunan 190 okulda toplam 770 öğretmen ve 285 okul yöneticisi bu araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Ağrı il merkezi ile üç ilçe merkezindeki 24 ilköğretim okulundaki 140 öğretmen, 37 okul yöneticisi, araştırmanın çalışma grubunu oluşturmuştur.Çalışmamızda,“bütünleştirme”işlevinin içeriğini oluşturan; örgüt kültürü, yönetime katılma, ast ve üst ilişkileri, sosyal hizmetler, ödüllendirme, intibak programları ve kendini geliştirme etkinlikleri yoğunlukla yer almıştır. Bulgulara göre, pedagojik formasyonu olmayan yüksekokul mezunu öğretmenler, bütünleştirmeye yönelik olarak gerçekleştirilen etkinliklerin etki derecesini yeterli bulamamışlardır. Bulgulara göre, tüm yetersizliklerine rağmen bu meslek grubu öğretmenleri öğretmenlikten haz almakta, mutlu olmaktadırlar. Daha etkili bir bütünleştirme programı ile mesleğe intibakları sağlanacaktır. ıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY integration in organizational terminology, is a process of human resources management including the concept of adaptation, explaining the solidarity within the group, the connection of the members and comprehensiveness of co-ordination within the group. in this study, it has been tried to research the organzational integration of high school graduates who do not have pedagogic formation and whom Ministry of National Education had appointed to classroom teaching while passing to compulsory and continuing primary educaiton of 8 years. in our study, organizational culture making up the concept of integraiton process, attending to adminİstraition, patronage relationships, social services, awarding, adaptation programs and şelf developing activities took place. High school graduated teachers who do not have pedogogical formation, could not find the effectiveness degree of the activities of integraiton. The teachers of this profession group besides ali the missing, like to perform teaching, and be happy. Their adaptation to the occupation will be performed by a more effective integration program. iii