Sanat eğitiminde işbirlikli öğrenme (Resim-iş derslerinde bireysel çalışmaların yapılandırılmış grup çalışmasıyla desteklenmesi için işbirlikli öğrenme)
Cooperative learning ia art education (Cooperative learning in terms of structured group study conducted as a support to individual studies in courses of fine arts and craftship
- Tez No: 72403
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ SAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırma, îşbirlikli öğrenme yönteminin, sanatlar/kültür eğitimi anlayışıyla düzenlemiş bir öğrenme çevresinde, öğrencilerin bilişsel ve duyuşsal alanda gelişmelerinin ve sanatsal ifade yeterliliklerinin desteklenmesinin üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, temel eğitimin 7, sınıflarından oluşan iki grup üzerinde yapılmıştır. Araştırma sırasında, kontrol grubunda bireysel öğrenme (sınıf çalışması) yöntemi, deney grubunda îşbirlîkli öğrenme yöntemi kullanılmıştır. Kontrol ve deney grupları 42*şer öğrenciden oluşmuştur. 42 kişilik desek grubuna 12 haftalık bir sürede işbirlîkli öğrenme yöntemine uygun bîr program uygulanmıştır. Araştırmada kontrol gruplu öntest sontest modeli uygulanmıştır. Veriler, deneysel işlemden önce ve sonra uygulanan bilgi testi, tutum ölçeği, bireysel resim çalışmalarının sıralanması; deneysel işlem sırasında öğrenci gözlem formları, alan notlan ve deneysel işlem sonrasında görüşmeler ile toplanmıştır. Deney ve kontrol grubunun öntest sontest puanları bulunmuş ve iki grubun puanlan karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmada deney grubunun lehine anlamlı bîr farklılık bulunmuştur. Araştırmanın başlıca sonuçlan şunlardır: 1.İşbirlikli i öğrenme yöntemi, öğrenmeler üzerinde, bireysel öğrenme yöntemine göre daha etkilidir. 2.İşbirlikli öğrenme yöntemi, öğrenci tutumları üzerinde, bireysel öğrenme yöntemine göre daha etkilidir. 3.[işbirlikli öğrenme yöntemi, sanatsal ifade yeterlilikleri üzerinde, bireysel öğrenme yöntemine göre daha etkilidir. 4.İşbirlikli çalışma yöntemi öğrencilerin sosyal becerilerini geliştirmekte, birbirlerinden öğrenmelerine, kaygılarını yenmelerine, içsel güdülenmeye yardım etmekte; öğrencilerin dersi ve okulu daha çok sevmesine, işbirliği ve yardımlaşma duygusu geliştirmelerine fırsat vermektedir. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The object of this research is to investigate whether students have developed in a cognitive and afFective domain and individual creative expression capacity by cooperative learning in a learning environment which was established for arts/cultural education. This research was applied to two groups from 7. class of elementary school. During the research, the research group had been taught by cooperative learning method, and control group had been taught by individual learning method. Both control and research groups consist of 42 students. in 12 weeks period, 42 students of research group have been taught in an developed program according to cooperative learning. Data were collected at specifîc points in time. At the beginning of the activity, pre-test for knowledge and attitude scale, ranging individual paintings; during the activity observation forms of students, field notes; and at the end of the activity post- test for knowledge and attitude scale, ranging individual paintings, and interview technique had been used. Main results of research are, 1.Cooperative learning method is more effective on learning of students than individual teaching method. 2.Cooperative learning method is more effective on changing attitudes of students than individual teaching method. 3.Cooperative learning method is more effective on individual creative expression capacity of students than individual teaching method. 4.Cooperative learning method develops social skills of the students. This method also helps them to improve şelf esteem, to provide face to face interaction, and to encourage their intrinsic motivation. Moreover, by the cooperative learning method students tend to like school better, develop peer norms in favor of doing well academically, and improve the understandings of cooperation and concern welfare of others. m