Reverse logistics on water meter industry and production study with maximum recycled material ratio
Su sayacı sektöründe ters lojistik ve en fazla geri dönüştürülmüş malzeme oranı ile üretim çalışması
- Tez No: 724070
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Ters lojistik uygulamaları hammadde maliyetlerinin artması, hammadde tedariğinde yaşanan gecikmeler ve geri dönüştürülmeyen ürünlerin çevreyi kirletmesi ile birlikte giderek önemli, hatta zorunlu bir hal almaktadır. Ters lojistik, firmaları rakipleri ile olan rekabetlerinde hem ekonomik, hem de çevreci yaklaşım açısından öne taşımaktadır. Literatürde geri dönüşüm üzerine çalışmalar olsa da, su sayacı sektöründe geri dönüşüm ve geri dönüştürülmüş malzemelerin üretime nasıl dahil edileceği ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmadaki amaç, maksimum geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak ev tipi su sayaçlarının üretilmesini sağlamak ve sayaçların ilgili standartlara göre tüm testlerden geçtiğinden emin olmaktır. Testler OIML R49-2 ve EN ISO 4064-2 standardları referans alınarak gerçekleştirilmiş, geri dönüştürülmüş hammaddelerin üretime dahil edilme oranları da bu test sonuçlarına göre belirlenmiştir. Yapılan testler, üretimde geri dönüştürülmüş pirinç malzemenin %100 oranında kullanılabileceğini, geri dönüştürülmüş plastik malzemelerin ise, en fazla %20 oranında ana hammaddeye karıştırıldığında su sayacının ilgili standartları sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Reverse logistics applications are becoming increasingly important, even mandatory, with the increase in raw material costs, delays in raw material supply and pollution of the environment by non-recycled products. Reverse logistics brings companies to the fore in their competition with their competitors, both in terms of economic and environmentalist approach. Even if there are studies on recycling in the literature, there is no study on recycling and how to include recycled materials in production in the water meter sector. The purpose of this study is to ensure that domestic water meters are produced by using maximum recycled materials and to verify that the meters pass all tests according to the relative standards. The tests have been carried out with reference to OIML R49-2 and EN ISO 4064-2 standards, and the ratio of inclusion of recycled raw materials in production was determined according to these test results. Tests have shown that 100% of the recycled brass material can be used in production, and the water meters meet the relative standards when plastic raw material is mixed with 20% of recycled plastic material and %80 of non-recycled material.