Okul kültürü ile öğretmenlerin akademik iyimserlik düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between school culture and teachers academic optimism levels
- Tez No: 724079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT POLATCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı okul kültürü ile öğretmenlerin akademik iyimserlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırma verileri, Zonguldak ili Çaycuma ilçesindeki 401 ilkokul, ortaokul ve lise öğretmenlerinden toplanmıştır. Veriler Okul Kültürü Ölçeği ve Akademik İyimserlik Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde t-Testi, ANOVA testi, Korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre cinsiyet ile öz yeterlik, akademik vurgu, başarı, görev, destek ve rol boyutları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bununla birlikte kadın ve erkeklerin güven alt boyutuna ait puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Okul kültürü ve akademik iyimserlik ölçeklerine ait alt boyutlardan elde edilen puanlar öğrenim durumu açısından anlamlı bir farklılığın olmadığı görülmektedir. Ayrıca öğretmenlerin mesleki kıdemleri açısından okul kültürü ve akademik iyimserlik ölçeklerinin öz yeterlik, akademik vurgu, başarı ve destek alt boyutlarına ait puanları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte bireylerin kıdem gruplarına göre görev ve rol alt boyutlarına ait puanları arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Son olarak okul kültürü ile akademik iyimserlik boyutları arasında pozitif yönlü orta düzeyli ilişkiler saptanmıştır. Okul kültürünün başarı kültürü boyutu öğretmenlerin akademik iyimserliklerinin öz yeterlik, güven ve akademik vurgu boyutlarını yordamaktadır. Bununla birlikte görev kültürü boyutu öğretmenlerin öz-yeterliklerinin bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relationship between school culture and teachers' academic optimism levels. The research was designed in the relational survey model. Research data were collected from 401 primary, secondary and high school teachers in Çaycuma district of Zonguldak province. Data were collected with the School Culture Scale and the Academic Optimism Scale. In the analysis of the data, t-test, ANOVA test, and correlation and regression analyzes were used. According to the results of the research, no significant difference was found in terms of gender in terms of self-efficacy, academic emphasis, success, task, support and role. However, a statistically significant difference was found between the scores of the trust sub-dimension of men and women. The scores obtained from the sub-dimensions of the school culture and academic optimism scales do not seem to differ significantly in terms of educational status. In addition, it is revealed that there is no significant difference between the scores of the academic optimism and school culture scales' self-efficacy, academic emphasis, success and support sub-dimensions in terms of professional seniority of teachers. However, a significant difference was found between the scores of the sub-dimensions of duty and role according to the seniority groups of the individuals. Finally, positive moderate relations were found between school culture dimensions and academic optimism dimensions. The success culture dimension of school culture predicts the self-efficacy, confidence and academic emphasis dimensions of teachers' academic optimism. However, the task culture dimension was found to be a predictor of teachers' self-efficacy.