Kadın sığınmaevinde kalan çocuklara yönelik hizmetlerin değerlendirilmesi: İstanbul örneği
Evaluation of the services provided for children residing in women's shelter: The example of İstanbul
  1. Tez No: 724088
  2. Yazar: MERVE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde hayatın her alanında ortaya çıkan şiddet, toplumun en küçük birimi olan aile içinde de meydana gelmektedir. Aile içinde, toplum normları bakımından genelllikle gücü elinde bulunduran konumunda olan erkeğin, kadına uyguladığı şiddetin bir diğer mağduru da çocuklar olmaktadır. Aile içindeki tanık olunan ve hatta maruz kalınan şiddet; çocukların çevresiyle ilişkisini, başarı durumunu etkilemektedir, bu çocuklarda yoğun korku ve anksiyete duyguları, düşük benlik saygısı gibi psikolojik problemlerin baş gösterdiği bilinmektedir. Çocukların şiddet travmasını atlatabilmeleri ve sosyal yaşama dahil olabilmeleri için yardım ve desteğe gereksinimleri bulunmaktadır. Şiddet mağduru kadınlar için, şiddetten uzak bir yaşam kurabilmek üzere önemli bir basamak olan kadın sığınmaevlerinde, mağdur kadının varsa beraberindeki çocuklar da hizmet almaktadırlar. Şiddete tanık olmuş ve/veya maruz kalmış, sığınmaevinde kalan çocuklara yönelik hizmetlerin; onların fiziksel güvenliğini sağlamayı, zihinsel ve duygusal sağlığını ve mutluluğunu geliştirmeyi, anne-çocuk ilişkisini desteklemeyi amaçlaması gerekmektedir. Bu sebeple sığınmaevlerinde kadınlara verilen hizmetin niteliği yanında çocuklara verilen hizmetin niteliği de önem arz etmektedir. Ancak; aile içi şiddet konusunda yapılan çalışmalarda şiddet mağduru kadına öncelik verilirken, çocukların genellikle ihmal edildiği görülmüştür. Bu çalışma, Türkiye'de hala az sayıda olan şiddet mağduru çocuklara yönelik sığınmaevinde sağlanan destek ve hizmetlere dair çalışmaların güncellenmesi gerektiği düşünülerek bu destek ve hizmetlerin, şiddet mağduru çocuklara katkıları ya da varsa eksik kalan yönlerin anlaşılması ve böylelikle literatüre katkı sağlanmasını amaçlayan, bu amaçla kadınların ve sığınmaevi çalışanlarının deneyim ve önerilerini esas alan fenomenolojik yaklaşımla yürütülmüş nitel çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the element of violence that emerges in all areas of life is also experienced within the family, especially women by their men, who are usually in a strong position in the family in terms of social norms. Children also witness and become subject of the violence in the family. Intense feelings of fear and anxiety occur in children who witness violence between their parents which leads to feel low self-esteem. Children need help to overcome this trauma and to be included in social life. For women who are victims of violence, an important place to establish a life free from violence is women's shelters. Services may be provided to children who witness or suffer violence to ensure their physical safety and promote mental and emotional health including mother-child relationship. As a result of the studies on this field, priority was given to women more than the children. This study is aimed at children who are victims of violence, which is still a small number in Turkey. It is necessary to update the work on the support and services provided in the shelter. Considering the contribution of these support and services to children who are victims of violence, or understanding the missing aspects, if any, thus to contribute to the literature. It is a qualitative study conducted with a phenomenological method based on the experiences of women and shelter workers regarding these services for children.