Sağlık işletmelerinde etkinlik analizi: Marmara bölgesi örneği
Efficiency analysis in healthcare sector: The case of Marmara region
- Tez No: 724096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE KIRER SILVA LECUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sağlık sektörünün, ülkelerin gelişmişlik düzeyini arttırmada rolü oldukça büyüktür. Sektörün en önemli ayağını ise hastaneler oluşturmaktadır. Hastanelerin başlıca hedefleri verimliliklerini yükselterek; hasta memnuniyetini ve hizmet kalitesini arttırmaktır. Çalışmanın amacı, sağlık sektöründe yapılan reformların etkinlik sonuçlarını görmek, kamuya bağlı ve özel hastanelerin kaynaklarını ne kadar etkin kullanabildiklerini ölçmek, yıllara göre hastanelerin etkinliklerini ne kadar arttırabildiklerini aynı zamanda hastaneler için yapılan yatırımların ne kadar katkı sağladığını görebilmek, kamuoyunu bilgilendirmek ve hastanelerin etkinlik düzeylerini nasıl arttırabilecekleri hakkında önerilerde bulunmaktır. Çalışmada Batı Marmara bölgesinde sağlık bakanlığna bağlı devlet ve özel hastaneler ele alınmıştır. Çalışmada kullanılan veriler 2012-2019 yıllarını kapsamaktadır ve analiz yöntemi olarak Veri Zarflama analizi tercih edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre Balıkesir ve Tekirdağ illerinin etkinlik değerlerinin 1'in üzerinde olduğu görülmektedir. Bu sonuç ilgili illerine bağlı devlet hastanelerinin ve kamuya bağlı özel hastanelerin etkin şekilde yönetildiğini göstermektedir. Edirne, Çanakkale, Kırklareli ve İstanbul illeri için ise etkinlik değerleri 0,9 oranı çevresinde sevretmektedir. Bu sonuç da ilgili illere bağlı devlet hastanelerinin ve kamuya bağlı özel hastanelerin etkin şekilde yönetilemediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The health sector has a very crucial role for the development level of countries. Hospitals constitute the most important pillar of the sector. The main aim of the hospitals is to efficiently improve the patient satisfaction and to increase the service quality. In this context, the purpose of this study is to analyze the efficiency of the reforms in the health sector, to measure how effecient public and private hospitals use their resources, to see how much the hospitals have increased their efficiency over the years and to investigate the success of the investments, to provide information to the public and to make suggestions on how hospitals can increase their performance. Within the scope of this study, public and private hospitals affiliated by the Ministry of Health in the West Marmara region were examined. The data used in the study covers the 2012-2019 period and the Data Envelopment Analysis is employed to analyze the efficiency. According to our findings, it is seen that the efficiency values of Balıkesir and Tekirdag provinces are above“1”value. This result shows that public and private hospitals in the mentioned provinces are managed efficiently. For the provinces of Edirne, Canakkale, Kırklareli and Istanbul, the efficiency values are around“0,9”. This result indicates that public and private hospitals are not managed efficiently in these cities.