Yaşam boyu öğrenme politikaları bağlamında Türkiye'de yetişkinlerin mesleki eğitimi
Adult vocational education in Turkey in the context of life long learning policies
- Tez No: 724098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Türkiye'de yaşam boyu öğrenme politikaları bağlamında yetişkinlerin mesleki eğitimine odaklanan bu çalışma söylem analizi, doküman analizi ve görüşme desenlerinin kullanıldığı nitel bir çalışmadır. Araştırmada Türkiye'de politika belgelerinde yaşam boyu öğrenme ve yetişkinlerin mesleki eğitimine yönelik söylemler analiz edilmiş; yaygın eğitim merkezleri ve İŞKUR tarafından açılan yetişkin mesleki eğitim kurslarının yapısı incelenmiştir. Son olarak da yetişkin mesleki eğitim kurslarına katılmış 14 yetişkin ile kurslardaki deneyimlerine ilişkin görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de yaşam boyu öğrenme politikalarını belirleyen politika belgelerinde yetişkin mesleki eğitimiyle ilişkili olarak istihdam edilebilirliğin artırılması, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu ve talep ettiği bilgi ve becerilerin kazanılması, eğitim sistemi ile işgücü piyasasının uyumlu hale getirilmesi söylemleri ön plana çıkmaktadır. Yaygın eğitim merkezleri ve İŞKUR tarafından açılan mesleki eğitim kurslarının da daha çok sertifika edindirme ve işgücü piyasasının talep ettiği becerileri kazandırma odaklı olduğu görülmüştür. Kurslara katılanların deneyimlerine, kurslara katılımda sertifika almak ve iş bulmak amaçlarının ön plana çıktığını; kursların çoğunlukla beceri edindirmeye yönelik olduğunu, kursların katılımcıların hayatında anlamlı bir değişiklik yaratmasının ise kurs sonrası iş bulmayla ilişkilendirildiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study, which focuses on the vocational training of adults in the context of lifelong learning policies in Turkey, is a qualitative study using discourse analysis, document analysis and interview patterns. In the research, discourses on lifelong learning and adult vocational training in policy documents in Turkey have been analyzed; The structure adult vocational training courses opened by non-formal education centers and İŞKUR has been examined. Finally, interviews have been held with 14 adults who attended adult vocational training courses about their experiences in the courses. According to the results of the research, the discourses of in relation to adult vocational education increasing employability, acquiring the knowledge and skills needed and demanded by the labor market, harmonizing the education system with the labor market come to the fore in the policy documents, related to lifelong learning policies, in Turkey. It has been observed that vocational training courses opened by non-formal education centers and İŞKUR are mostly focused on acquiring certificates and gaining the skills demanded by the labor market According to the experiences of the participants of the courses, the purpose of getting a certificate in participation in the courses and finding a job came to the fore; reveals that the courses are mostly aimed at acquiring skills, and the fact that the courses create a meaningful change in the lives of the participants is associated with finding a job after the course.