Tek Parti Dönemi basınında kadın suçluluğunun sosyal inşası: Tan ve Ulus gazeteleri örneği
Social construction of female delinquency in the press during One Party Regime: The sample of Tan and Ulus newspapers
  1. Tez No: 724105
  2. Yazar: CAN ÇALICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sosyoloji ve kriminoloji literatüründe kadın suçluluğuna dair çalışmalara erkek suçluluğu ya da çocuk ve ergen suçluluğu hakkındaki çalışmalara kıyasla daha az rastlanmaktadır. Kadınların karıştığı suçlara ilişkin analizler tarihsel olarak görmezden gelinmiş, bu konuyu irdeleyen çalışmalar ise basmakalıp bir bakış açısı ve benzer yöntemlerle gerçekleştirilmiştir. 1970'lerin ikinci yarısında feminist kriminolojinin ortaya çıkışı kadınların suçluluğuna dair biyolojik ve cinsellik temelli geleneksel görüşlere büyük bir meydan okuma olarak görülmüş; feminist kriminologların perspektifi, kadınlara uygulanan ve ahlak temelli sosyal kontrolün eleştirisine de önemli bir katkıda bulunmuştur. Bu çalışmada yöntem olarak nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi metodu kullanılmış, bu bağlamda araştırmanın amacı doğrultusunda 1935 -1942 yıllarında arasında Tan ve Ulus gazetelerinde yayınlanan kadına ve kadın suçluluğuna dair günlük haberler ve köşe yazıları taranarak ve bu içeriklerin retoriği içerik analizi yöntemi ile irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on female delinquency are less common in sociology and criminology literature compared to studies on male delinquency or juvenile delinquency. Analyzes of crimes involving women have historically been ignored, and studies examining this issue have been usually carried out with a stereotypical perspective and similar methods. The emergence of feminist criminology in the second half of the 1970s was seen as a major challenge to traditional biological and sexually based views of women's guilt, and feminist criminologists also made an important contribution to the critique of morality-based social control applied to women. In this study, the content analysis method, one of the qualitative research methods, was used as a method, within this context, daily's news and columns on women's delinquency published in Tan and Ulus newspapers between 1935 to 1942 are scanned, and the rhetoric of these contents examined by content analysis method's technics.