Determination of election systems on the principle of justice in representation; country analysis
Temsilde adalet ilkesi üzerine seçim sistemlerinin belirlenmesi; ülke analizleri
  1. Tez No: 724130
  2. Yazar: SİNEM ERAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
lkeler kendi hükümet sistemlerine ve yönetim biçimlerine göre birbirinden farklı seçim sistemlerini benimser. Aynı seçim sistemini benimseyen ülkelerinde sistemlerinde işlevsel olarak farklılıkları bulunmaktadır. Bu süreçte ise ülke vatandaşlarının temsil oranının tutarlı olması ülke demokrasilerine büyük etki sağlamaktadır. Çalışmada demokrasi, siyasi katılım, hükümet sistemleri, siyasi parti ve temsil kavramları açıklanmıştır. Seçim sistemleri örneklerle detaylandırılmış ve her seçim sistemi için demokratik olarak adlandırılan ülkelerin son otuz yıla ait parlemanto seçimleri analiz edilmiştir. Bu ülkelerde temsilde adaletin sağlanıp sağlanılmadığı iki yolla araştırılmıştır. İlki geçerli oy kullanan seçmenin temsil oranı ve ikincisi ise oy kullanma yaşına gelmiş ve seçmen olarak seçimde oy kullanmaya hak kazanmış vatandaşların seçim sonuçlarına göre ne kadar temsil edildiği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Countries adopt different electoral systems according to their own government systems and administration styles. There are functional differences in their systems in countries that adopt the same electoral system. In this process, the consistency of the representation rate of the citizens of the country has a great impact on the countrys democracies. In the study, the concepts of democracy, political participation, government systems, political party and representation are explained. The electoral systems are detailed with examples and the parliamentary elections of the last thirty years of the countries that are called democratic for each electoral system are analyzed. In these countries, it has been investigated in two ways whether justice is provided in representation. The first one is the representation rate of the voters who cast valid votes, and the second is how much the citizens who have reached the voting age and have the right to vote in the election are represented according to the election results.