Kastamonu İnebolu devlet karayolunda meydana gelen trafik kazalarının incelenmesi
Investigation of traffic accidents occurred on the Kastamonu İnebolu state highway
- Tez No: 724156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN DOĞAN VURDU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM AHISKALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Trafik kazaları gün geçtikçe daha büyük bir halk sağlığı problemi haline gelmektedir. Kazaların oluşmasında en büyük etkenin insan hatalarından kaynaklandığı değerlendirilmektedir. Karayolu kullanıcılarının trafik kurallarının tamamına uyduğu takdirde yaşanacak trafik kazalarında en az %50'lık bir düşüş sağlanacağı öngörülmektedir. Ayrıca kazaların arttığı anlar incelendiğinde; kazaların trafik yoğunluğunun arttığı zamanlarda daha fazla olduğu, bu dönemlerde alınacak ilave önlemlerle de meydana gelebilecek kazaların engellenebileceği değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, D-765 İnebolu Devlet Karayolu üzerinde 2016-2020 yılları arasında meydana gelen trafik kazalarına ait trafik kolluğunca düzenlenmiş trafik kazası tespit tutanakları incelenmiştir. Elde edilen veriler değerlendirilerek grafikler hazırlanıp yorumlanmıştır. Adı geçen yolda beş yılda 311 ölümlü yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, 36 kişi yaşamını yitirmiş ve 747 şahıs ise yaralanmıştır. Bu çalışma sonucunda yapılacak öneriler ile bu güzergâhtaki kazaların önlenmesine yarar sağlanılması, böylece can ve mal kayıplarının azaltılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are becoming a bigger public health problem day by day. It is considered that the biggest factor in the occurrence of accidents is caused by human errors. It is predicted that if the road users comply with all the traffic rules, there will be a decrease of at least 50% in the traffic accidents to be experienced. In addition, when the moments of increase in accidents are examined; It is considered that the accidents are more frequent when the traffic density increases, and the accidents that may occur can be prevented with additional measures to be taken during these periods. In this study, the traffic accident detection reports of traffic accidents that occurred on the D-765 İnebolu State Highway between 2016 and 2020, prepared by the traffic law enforcement, were examined. By evaluating the data obtained, graphs were prepared and interpreted. On the aforementioned road, 311 traffic accidents with death and injury occurred in five years, 36 people lost their lives and 747 people were injured. With the suggestions to be made as a result of this study, it is aimed to prevent accidents on this route and thus to reduce the loss of life and property.