Bireylerde dijital okuryazarlığın e-sağlık okuryazarlığına etkisinde siberkondri ciddiyetinin aracı rolü
The mediating role of cyberchondria severity in the effect of digital literacy on e-health literacy in individuals
- Tez No: 724155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, İşletme, Healthcare Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Sağlığın daha da önem kazandığı son dönemlerde internette yer alan bilgi çeşitliliği, sağlık okuryazarlığının doğru şekilde icra edilmesinin değerini daha da artırmıştır. Bireylerin herhangi bir sağlık problemi ile ilgili önlemlerini, tanısını, tedavi yöntemlerini internette araştırması e-sağlık okuryazarlığını ortaya çıkarmıştır. İnternetten sağlık bilgisi aramanın olumsuz bir sonucu olarak yeni dönemin hastalıklarından“siberkondri”kavramını gündeme getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'da yaşayan 421 birey için, dijital okuryazarlığın e-sağlık okuryazarlığına etkisinde siberkondri ciddiyetinin aracı rolünün belirlenmesidir. Korelasyon analizi sonucunda, dijital okuryazarlık ile e-sağlık okuryazarlığı %45,6 ve siberkondri ciddiyeti ise %22,1 oranında pozitif yönlü anlamlı ilişkilidir. E-sağlık okuryazarlığı ile siberkondri ciddiyeti %29,5 pozitif yönlü anlamlı ilişkili çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, when health has become even more important, the variety of information available on the Internet has further increased the value of properly performing health literacy. The research of the importance of individuals related to any health problem, diagnosis, treatment methods on the Internet has revealed e-health literacy. As a negative result of searching for health information on the Internet, the concept of“cyberchondria”, one of the diseases of the new era, was raised. The aim of this study is to determine the mediating role of cyberchondria severity in the effect of digital literacy on e-health literacy for 421 individuals living in Istanbul. As a result of the correlation analysis, digital literacy and e-health literacy are positively significantly correlation to 45.6% and the severity of cyberchondria is 22.1%. The severity of cyberchondria was significantly correlated positively with e-health literacy at 29.5%.