Gastroözefageal reflü hastalığı ve hiatus hernisi nedeniyle laparoskopik fundoplikasyon uygulanan hastaların postoperatif sonuçların değerlendirilmesi
  1. Tez No: 724167
  2. Yazar: DEĞERCAN YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Diyaframın özefageal açıklığından karın içi organların toraks boşluğuna doğru yer değiştirmesi hiatus hernisi olarak adlandırılmaktadır ve günümüzde tedavisi cerrahidir. Gastroözefageal reflü hastalığı tedavisinde de cerrahi tedavi etkin olarak görev almaktadır. Son yıllarda laparoskopik cerrahi anti reflü ve hiatus hernisi cerrahisinde sık ve etkili şekilde kullanılmaktadır. Çalışmamızda, genel cerrahi kliniğimizde Gastroözefageal Reflü Hastalığı (GÖRH) ve Hiatus Hernisi (HH) tedavisinde cerrahi müdahale kararı alınanak laparoskopik fundoplikasyon uygulanan hastalarımızın verilerini ve cerrahi tedavi sürecini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEMLER: 2013-2021 yılları süresinde SağlıkaBilimleri ÜniversitesiaTepecik Teğitim veaAraştırmaaHastanesi GenelaCerrahi Kliniğinde gastroözefageal reflü hastalığı ve hiatus hernisi nedeniyle laparoskopik cerrahi uygulanan 80 hastanın verileriaretrospektifaolarakadeğerlendirildi. Hastaların demografikaverileri, komorbiditeleri, operasyon süresi, operasyon tekniği, operasyonda gelişen komplikasyonlar, operasyon sonrası gelişen komplikasyonlar, hastanede yatış süreleri, nüks oranları değerlendirildi. BULGULAR: 80 hasta değerlendirildi. Hastaların 30 u kadın, 50 si ise erkekti. Ortalama yaş 45,5 idi. Hastaların 76 tanesine laparoskopik nissen fundoplikasyon (LNF) uygulandı. 2 hastaya laparoskopik dor fundoplikasyon 2 hastaya ise laparoskopik toupet fundoplikasyon uygulandı. Operasyon sonrası 2 hastada nüks gelişti. 2 hasta ise taburculuk sonrası dönem gelişen karın ağrısı nedeniyle medikal tedavi amaçlı hastaneye yatırıldı. SONUÇ: Günümüzde gastroözefageal reflü hastalığı ve hiatus hernisi tedavisinde laparoskopik cerrahi etkin şekilde kullanılmaktadır. Cerrahi ekibin deneyimi, operasyon öncesi hasta seçimi ve operasyon hazırlığında gösterilen özveri ile daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Operasyon sonrası hasta takibine devam edilmesi ile hastaların semptomlarının değerlendirilmesi ve erken müdahale önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
AIM: The displacement of the abdominal organs from the esophageal opening of the diaphragm to the thoracic cavity is called hiatus hernia and its treatment is surgical today. Surgical treatment also plays an effective role in the treatment of gastroesophageal reflux disease. In recent years, laparoscopic surgery has been used frequently and effectively in anti-reflux and hiatus hernia surgery. In our study, we aimed to evaluate the data and surgical treatment process of our patients who underwent laparoscopic fundoplication in the treatment of Gastroesophageal Reflux Disease (GERD) and Hiatus Hernia (HH) in our general surgery clinic. MATERIALS AND METHODS: The data of 80 patients who underwent laparoscopic surgery for gastroesophageal reflux disease and hiatus hernia at the Tepecik Training and Research Hospital General Surgery Clinic between 2013-2021 were evaluated retrospectively. Demographic data, comorbidities, operation time, operation technique, complications during the operation, complications after the operation, length of hospital stay, and recurrence rates were evaluated. RESULTS: 80 patients were evaluated. Thirty of the patients were female and 50 were male. The mean age was 45.5. Laparoscopic nissen fundoplication (LNF) was applied to 76 of the patients. Laparoscopic dor fundoplication was performed in 2 patients and laparoscopic toupet fundoplication was performed in 2 patients. Recurrence developed in 2 patients after the operation. Two patients were hospitalized for medical treatment due to abdominal pain that developed after discharge. CONCLUSION: Today, laparoscopic surgery is effectively used in the treatment of gastroesophageal reflux disease and hiatus hernia. More successful results are obtained with the experience of the surgical team, patient selection before the operation and the dedication shown in the preparation for the operation. Evaluation of the symptoms of the patients and early intervention maintain their importance by continuing the patient follow-up after the operation.