Hematolojik maligniteli febril nötropeni hastalarında enfeksiyöz etiyolojilerin ve prognostik faktörlerin irdelenmesi
Examination of infectious etiologies and prognostic factors in febrile neutropenia patients with hematological malignancies
  1. Tez No: 724168
  2. Yazar: HİVİDAR ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA SERİN SENGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş: Hematolojik maligniteli hastalarda febril nötropeni acil müdahale gerektiren ve ciddi mortalite ile seyreden bir durumdur. Bu hastalarda nötropenik ateşin erken tanımlanması, olası etiyolojik ajanların ve prognostik faktörlerin bilinmesi, febril nötropeniye bağlı ölümlerin önlenmesinde çok önemlidir. Amaç: Çalışmamızda, febril nötropeni tanısı alarak yatan hematolojik maligniteli hastalarda enfeksiyöz etiyolojilerin ve prognostik faktörlerin irdelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tıp Fakültesi, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji kliniğinde 01/01/2013- 31/12/2019 tarihleri arasında yatan 170 hematolojik maligniteli febril nötropeni hastasının 230 febril nötropeni atağı çalışmaya dahil edildi. Hastaların; demografik verileri, fizik muayene bulguları, vital bulguları, invaziv girişimleri, laboratuvar ve mikrobiyolojik verileri dosyalarından kaydedildi. Hastalara başlanan antimikrobiyal tedavi rejimi, tedavi revizyonu, klinik ve ateş yanıtları kaydedildi. Yoğun bakım ihtiyacı olması veya mortalite gelişmesi kötü sonlanım kriteri olarak kabul edildi. Hastalar“kötü sonlanım gözlenen ve gözlenmeyen”olarak iki gruba ayrıldı. İki grup arasındaki demografik ve klinik veriler karşılaştırıldı. Kötü sonlanım ile ilişkili olabilecek prognostik faktörler irdelendi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 59,7 ± 14,8 idi. Hastaların 114'ü (%67,1) erkek, 56'sı (%32,9) kadındı. Ayrıca 73'ü (%42,9) 60 yaş altındayken, 97'si (%57,1) 60 yaş üstü olarak saptandı. Toplam 230 febril nötropeni atağının 65'i (%28,3) kötü sonlanım ile ve 59'u (%25,7) mortalite ile sonuçlandı. SVK varlığında 2,3 kat, "Multinational Association for Supportive Care in Cancer'' (MASCC) skoru
Özet (Çeviri)
Introduction: Febrile neutropenia in patients with hematological malignancies is a condition that requires urgent intervention and is associated with serious mortality. Early identification of neutropenic fever, knowing possible etiologic agents and prognostic factors in these patients are crucial in preventing deaths due to febrile neutropenia. Objective: In our study, it was aimed to examine infectious etiologies and prognostic factors in patients with hematological malignancies hospitalized for febrile neutropenia. Materials and Methods: A total of 230 febrile neutropenia episodes of 170 patients with febrile neutropenia and hematological malignancy hospitalized in the Hematology Clinic of Health Sciences University, Izmir Medical Faculty, Tepecik Training and Research Hospital between 01/01/2013 and 31/12/2019 were included in the study. Demographic data, physical examination findings, vital signs, invasive procedures, laboratory and microbiological data of the patiens were recorded from their files. Antimicrobial treatment regimens, treatment revisions, clinical and fever responses were recorded. The need for intensive care or the development of mortality was defined as the criterion of a negative outcome. The patients were divided into two groups as“with and without negative outcome”. Demographic and clinical data between the two groups were compared. Prognostic factors that may be associated with negative outcome were evaluated. Results: The mean age of the patients was 59,7 ± 14,8 years. Of the patients, 114 (%67,1) were male and 56 (%32,9) were female. In addition, 73 (%42,9) were under the age of 60, while 97 (%57,1) were over 60 years old. Of the 230 febrile neutropenia episodes, 65 (%28,3) resulted in negative outcome and 59 (%25,7)in mortality. The risk of negative outcome was 2,3 times higher in the presence of CVC, 4,4 times higher in those with the“Multinational Association for Supportive Care in Cancer”(MASCC) score