Gastroözofageal reflü hastalığının cerrahi tedavisinde laparoskopik nissen fundoplikasyonu
Laparoscopic nissen fundoplication in surgical treatment of gastroesophageal reflux disease
  1. Tez No: 691402
  2. Yazar: ÖZER ÖZLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
SSK Ankara Eğitim Hastanesi 3. Genel Cerrahi Kliniği'nde gastroözofageal reflü hastalığı tanısı alan 19 hastaya tedavi amaçlı laparoskopik Nissen fundoplikasyonu uygulandı. Hastalar tüm olgularda yaş, cinsiyet, preoperatif yakınmalar, eşlik eden özofajit ve Barrett ösofagusu, displazi varlığı, hiatus hernisi, taşlı kolesistit ile ilgili olanlar değerlendirildi. Ayrıca hastaların preoperatif dönemde kullandıkları anti asit ilaç çeşitleri ve ne sıklıkta kullandıkları sorgulandı. Operasyon süreleri ve postoperatif dönemde hastanede kalış süreleri değerlendirildi. Preoperatif dönemde hastaların en yaygın şikâyetlerinin pirozis (% 100) ve regurjitasyon (%62) olduğu görüldü. Hastaların endoskopi sonuçları değerlendirildiğinde %68.4 hastada özofajit mevcuttu. Ayrıca hastaların %5.2'sinde hafif dereceli displazi tespit edildi. Hastaların % 21'inde eşlik eden patoloji olarak hiatus hernisi ve %10.5'inde taşlı kolesistit mevcuttu. Hastaların ortalama ameliyat süresi 80 dakika ve postoperatif hastanede kalış süresi ortalama 1.5 gün olarak hesaplandı. Hastalar postoperatif dönemde yaygın şikayetleri olan pirozis ve regurjitasyon açısından değerlendirildiklerinde iyileşme oranları piroziste %90, regurjitasyonda %94.8 olarak tespit edildi. Hastalar postoperatif dönemde görülen gastrointestinal şikayetler yönünden değerlendirildiklerinde en yaygın şikayetlerinin epigastrik ağrı (%10.5) ve aşırı flatus (% 10.5) olduğu görüldü. Bu hastalar nüks açısından araştırıldılar. Ancak nüks GORH tespit edilmedi. Hastalar memnuniyetleri açısından postoperatif 6. ay ve 1. yılda sorgulandıklarında %63 hasta ameliyat sonuçları mükemmel, %31 hasta da iyi olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Laparoscopic Nissen fundoplication was performed for therapeutic purposes in 19 patients diagnosed with gastroesophageal reflux disease in the 3rd General Surgery Clinic of SSK Ankara Training Hospital. All patients were evaluated for age, gender, preoperative complaints accompanying esophagitis and Barrett's esophagus, presence of dysplasia, hiatus hernia, cholecystitis. In addition, the types of anti-acid drugs used by the patients in the preoperative period and how often they were used were questioned. Operation times and postoperative hospital stay were evaluated. In the preoperative period, the most common complaints of the patients were pyrosis (100%) and regurgitation (62%). When the endoscopy results of the patients were evaluated, 68.4% of the patients had esophagitis. In addition, mild dysplasia was detected in 5.2% of the patients. Concomitant pathology was hiatus hernia in 21% of the patients and cholecystitis with gallstones in 10.5%. The mean operative time of the patients was 80 minutes and the mean postoperative hospital stay was 1.5 days. When the patients were evaluated in the postoperative period in terms of pyrosis and regurgitation, which are common preoperative complaints, the recovery rates were determined as 90% in pyrosis and 94.8% in regurgitation. When the patients were evaluated in terms of gastrointestinal complaints in the postoperative period, the most common complaints were epigastric pain (10.5%) and excessive flatus (10.5%). These patients were investigated for recurrence. However, no recurrence of GORD was detected. When the patients were questioned in terms of their satisfaction at the postoperative 6th month and 1st year, the surgical results were evaluated as excellent in 63% and good in 31% of the patients.