Gastroözofageal reflü hastalığı fenotiplerinde intraözofageal impedans ve yüksek rezolüsyonlu manometre metriklerinin karşılaştırılması
Comparison of intraesophageal impedance and high resolution manometer metrics in gastroesophageal reflux disease phenotypes
  1. Tez No: 818068
  2. Yazar: İLKÇE AKGÜN KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT BOR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş ve Amaç: Gastroözofageal reflü hastalığı, dünya genelinde sıklığı artan ve ülkemizde de prevalansı yaklaşık %23 olan ve yaşam kalitesinde önemli ölçüde bozulmaya yol açabilen bir hastalıktır. Mide içeriğinin özofagus lümenine doğru hareketi reflü olarak tanımlanır ve fizyolojik miktarlarda herkeste meydana gelir. Reflünün özofagus lümeninde hasara ve hastada semptoma yol açması gastroözofageal reflü hastalığı olarak tanımlanır. Tanısında intraözofageal impedans pH incelemesi ve yüksek rezolüsyonlu manometre tetkikleri kullanılmaktadır. Bu tetkiklerdeki özelliklere ve endoskopisindeki özofajit olup olmamasına göre kabaca; eroziv reflü hastalığı, non eroziv reflü hastalığı, hipersensitif özofagus ve fonksiyonel pirozis olmak üzere fenotiplere ayrılır. Literatürde reflü hastalarında manometri ve impedans verilerinin değerlendirildiği çalışmalar mevcuttur. Biz de polikliniğimizde takipli hastalarımızda, hem reflü fenotiplerinin demografik özellikleri, tedavi yanıtları, semptom özellikleri, manometri verileri ve impedans bulgularına göre birbirleri ile karşılaştırmayı, hem de reflü patogenezinde önemli rol oynayan özofagogastrik bileşkenin manometrik metriklerinin anti reflü kuvvetin niceliksel bir metrikle ifade edilip edilemeyeceğinin araştırılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tek merkezli, retrospektif ve tanımlayıcı araştırma olarak tasarlanmıştır. Ege Üniversitesi Hastanesi Namık Kemal Menteş Gastroenteroloji kliniği reflü polikliniğinde takipli 66 eroziv reflü, 47 non eroziv reflü, 6 hipersensitif özofagus ve 15 fonksiyonel pirozis hastası ile kliniğimizde daha önceden yürütülmüş olan prospektif çalışmalara katılmış 20 sağlıklı gönüllü bireyin yüksek rezolüsyonlu manometri verileri, pH impedans verileri, demografik özellikleri, semptom özellikleri, tedavi yanıtları ve tetkik metriklerinin bu özelliklerle korelasyonu araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılanların 88 (%57,1) tanesi kadındı. Çalışmaya katılanların medyan EGJ-DCI değeri 34,93 mmHg x s x cm, gövde DCI medyan değeri 711 mmHg x s x cm ve ortalama AET yüzdesi %6,55 olarak saptandı. 29 hastada (%18,8) hiatus hernisi ve 27 hastada (%17,5) inefektif peristaltizm saptandı. Gövde DCI değeri sağlıklı gönüllü grubunda diğer gruplara göre daha yüksek saptandı (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Background & Aims: Gastroesophageal reflux disease is a disease that is increasing in prevalence worldwide and has a prevalence of approximately 23% in our country and can lead to significant deterioration in quality of life. The movement of stomach contents into the esophageal lumen is defined as reflux and occurs in everyone in physiological amounts. Gastroesophageal reflux disease is defined as reflux that causes damage to the esophageal lumen and causes symptoms in the patient. Intraesophageal impedance pH examination and high resolution manometry tests are used in the diagnosis. Material & Methods: The study was designed as a single-center, retrospective and descriptive study. High-resolution manometry data, pH impedance data of 66 erosive reflux, 47 non-erosive reflux, 6 hypersensitive esophagus and 15 functional pyrosis patients followed in Ege University Hospital Namık Kemal Menteş Gastroenterology clinic reflux outpatient clinic and 20 healthy volunteers who participated in the prospective studies previously conducted in our clinic, Correlation of demographic characteristics, symptom characteristics, treatment responses and examination metrics with these characteristics was investigated. Results: Eighty-eight (57.1%) of the participants in the study were women. The median EGJ-DCI value of the study participants was 34.93 mmHg x s x cm, the median body DCI value was 711 mmHg x s x cm, and the mean AET percentage was 6.55%. Hiatal hernia was detected in 29 patients (18.8%) and ineffective peristalsis in 27 patients (17.5%). Body DCI value was found to be higher in the healthy volunteer group than in the other groups (p=0.043).