Okul öncesinde verilen çevre eğitiminin öğrenci davranışlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of pre-school environmental education on student behaviors
  1. Tez No: 724172
  2. Yazar: SÜMEYYE KÜBRANUR SARIBIYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemde bulunan çocuklara verilen çevre eğitiminin, çocukların davranışlarına olan etkisi incelemiştir. Çalışmada nitel yaklaşımlardan olan durum çalışması kullanılmıştır. Bu araştırmaya uygun örnekleme yöntemi kullanılarak Türkiye'nin Kastamonu ilinde bulunan 3 farklı okuldaki 35 okul öncesi öğrencisi katılmıştır. Araştırma sürecinde 6 farklı çevre etkinliği uygulanmıştır. Etkinliklerin tamamı araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada Kahriman-Öztürk (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Çevre Tutum Ölçeği ve görüşme formu kullanılmıştır. Ayrıca araştırmacı ve 3 uygulama öğretmeni tarafından gözlem yapılmış ve saha notları tutulmuştur. Araştırma süreci 8 haftalık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Araştırma bulguları nitel veri analizi yöntemleri ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi dönemde bulunan çocukların çevre etkinliklerine yoğun ilgi gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte çevre etkinliklerinin çocukların tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Araştırma bulguları ışığında okul öncesi dönemde çevre temalı etkinliklerin yoğun olarak kullanılmasının çocukların doğaya ve yaşadıkları çevreye yönelik tutumlarını olumlu yönde değiştirdiği ifade edilebilir. Okul öncesi dönemde gerçekleştirilen çevre etkinliklerinin fen eğitiminde ve çevre eğitiminde daha çok yer bulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of environmental education given to pre-school children on children's behavior was examined. Case study, one of the qualitative approaches, was employed in the study. 35 pre-school students from 3 different schools in Kastamonu province of Turkey were incorporated into this research by using convenient sampling method. During the research process, 6 different environmental activities were applied. All of these activities were developed by the researcher. Environmental Attitude Scale adapted to Turkish by Kahriman-Öztürk (2010) and an interview form were used in the study. In addition, observations were conducted by the researcher and 3 practice teachers and field notes were taken accordingly. The research process covers an 8-week period. The research findings were analyzed with qualitative data analysis methods. At the end of the research, it was determined that preschool children showed great interest in environmental activities. It was also observed that environmental activities affect children's attitudes and behaviors in a positive fashion. In light of the results of the research, it could be put forth that the intensive use of environmental-themed activities in the preschool period changed children's attitudes towards nature and the environment they live in positively. It is suggested that environmental activities carried out in the pre-school period should find more place in science education and environmental education.