Ödeme aracı olarak çek, çekte ''karşılıksızdır'' işlemine sebebiyet verme suçu ve sonuçları
Cheque as payment method, the crime of causing the 'unrequited' transaction on the cheque and its consequences
- Tez No: 724176
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çek, düzenleyeni tarafından, muhatabı olan bankaya hamili lehine belirli bir tutarın ödenmesi emrini içeren bir tür havaledir. Ticari hayatta nakit yerine kullanımıyla büyük kolaylıklar sağlayan çek, kamu otoritesi tarafından da ticaretin kayıt altına alınması yönüyle teşvik edilmektedir. Çek, ticari hayatta kullanılan en önemli ödeme araçlarından biridir. Türkiye'de çekin ödeme aracı olarak kullanılmasından çok, sağlama aracı olarak kullanılması hususu yoğun olarak tartışılmaktadır. Yasa koyucu bunu açıkça ifade etmese de, uygulamada çekin kredi aracı olma özelliğiyle ilgili sorunlar bir türlü giderilememiştir. Bu konudaki yasal düzenlemeler oldukça yetersiz kalmaktadır. Tez içeriğinde öncelikle çek ile ilgili kavramsal çerçevede tanımlamalar yapılmış, kredi vasıtası olarak kullanımıyla ilgili ortaya çıkan“karşılıksız çek”konusu ve hukuki sonuçları Türk mevzuatında ilgili düzenlemeler çerçevesinde incelenmiştir. Özellikle bu konuda çekin karşılıksız kalmasına sebebiyet veren“karşılıksızdır işlemine sebebiyet verme suçu”hukuki ve cezai yönlerden değerlendirilmiştir.“Karşılıksızdır”işlemine sebebiyet verme suçunun cezalandırılması ve konkordato sürecindeki durumu ve sonuçları da tezde ele alınan diğer konulardır.
Özet (Çeviri)
Cheque is a kind of assignment of money order of a certain amount of money to be paid to the cheque bearer by the order of the issuer to the drawee bank. The cheque concept that is providing great convenience with its use in place of cash in commercial life, is also encouraged by the public authority in terms of registering the trade. However, in our country, cheque is on agenda by its use as a loan instrument rather than its use as a payment instrument. Although it is not clearly expressed by the legislator, in practice, the problems related to the feature of cheque as a credit instrument could not be resolved. Legal regulations on this topic are pretty inadequate. In this study, the definition of cheque has been made in conceptual framework and the issue of 'unrequited cheque' emerging from its use as an instrument of credit has been examined. In this regard, the 'crime of causing the unrequited action' has been evaluated in terms of legal and criminal. The punishment of the crime of causing 'unrequited' process and its situation in the concordat process and consequnces are discussed.