Kadın aleyhtarı rivayetlerde ataerkil geleneğin tesirleri
The Effects of patriarchy on narrations against women
  1. Tez No: 72418
  2. Yazar: HİDAYET TUKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 437
Özet
ÖZET Her kültürde, kadının erkeğe nazaran daha düşük statüde bir insan olduğuna dair anlayışlar vardır. Bu çalışmada İslam kültürünün iki temel kaynağı olan Kur'an ve hadislerde, kadınla ilgili anlayışlar incelenmiştir. Ataerkil bir geleneğe hitap eden Kur'an'da, bu yapıyı yansıtan ayetlerin yorumlan ve tarihsel bağlamındaki işlevleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tezde, temel konu olarak, kadın aleyhtarı rivayetlerde ataerkil geleneğin tesirleri araştırılmıştır. Bütün dünyada olduğu gibi, İslam toplumlarında da hakim olan ataerkil toplumsal yapıyla kadın aleyhtarı rivayetler arasında bir ilişki bulunduğu tesbit edilmiştir. Sonuç olarak; gerek Kur'an'ın gerekse hadislerin ataerkil karakteristikler taşıyan normlarının, kadının ikincilliğini oluşturan koşulların giderilmesi konusunda“ideal çözümler”olmaktan ziyade, (ait oldukları)“tarihsel bağlamın ürünleri”olduğu, ve o bağlamda değerlendirilmesi gerektiği neticesine ulaşılmıştır. 414
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There is a widespread understanding about the inferiotiy of women in almost every customs and cultural systems. In this thesis, the understandings related with women in the Qoran and the hadith which are fundemental sources of Islam are inspected. The Qoranic verses, which normally inflect the effects of patriarchal structure in the Jahiliyye Period, ara regarded with the perspectives of their functions and interpretations in their historical contexts. The effects of patriarchy on narrations against women, which is the main thema of this thesis, are investigated. It is found that there is a relationship between the narrations against women and the patriarchal social structure which was prevalent in Islamic societies as in the whole world. It is concluded that both the norms of the Qoran and the traditions, which are reflected from the characteristics of the patriarchy, are“products of historical circumstances”, so they are not the“ideal solutions”which will overcome the inferior conditions of women; thus, these norms should be concerned regarding with their historical context. 415