Re-writing Shakespeare in the twentieth century: Edward Bond's Lear, Arnold Wesker's The Merchant and Howard Barker's Gertrude-the Cry in socio-historical context
Yirminci yüzyılda Shakespeare'in sosyal ve tarihî bağlamda yeniden yazımları: Edward Bond'un Lear'ı, Arnold Wesker'in The Merchant'ı ve Howard Barker'in Gertrude-the Cry'ı
  1. Tez No: 510697
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDE SEBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışma, Shakespeare'in eserlerinin İngiliz tiyatrosunda yeniden yazım örneklerinden olan Edward Bond'un Lear (1971), Arnold Wesker'ın The Merchant (1976) ve Howard Barker'ın Gertrude-The Cry (2002) adlı eserlerini yazıldıkları dönemin sosyo-politik, tarihî ve kültürel art alanına ilişkin olarak incelemektedir. Bu oyunlar hem dönemlerinde yaşanan olaylara birer yorum niteliğinde değerlendirilmektedir, hem de Shakespeare'in edebiyat dünyasındaki konumunu sorgulamak üzere yazılmış eserler olarak ele alınmaktadır. Böylelikle, edebiyatta yeniden yazımın önemli kaynak eserlerde ele alınan konuların işleniş biçimine, politik ve ideolojik altyapılarına karşı alternatif fikirler üretmek bakımından önemli bir işlevi olduğu savunulmaktadır. Giriş kısmında yeniden yazımın adaptasyon kuramı ve postmodern metinlerarasılık ile ilişkisi üzerinde durulmaktadır. Ardından, Shakespeare'in eserlerinin uyarlamalarının edebî tarihteki gelişimi, nasıl karşılandığı ve ne gibi işlevleri olduğu tartışılmaktadır. Bunun sonucunda da yeniden yazımlar yoluyla Shakespeare'in eserlerinin sorgulandığı ve ideolojik yanlarının eleştirildiği gibi çıkarımlar belirtilmektedir. Tezin birinci bölümünde Edward Bond'un Lear adlı oyunu, Kral Lear (1606) eserindeki sınıf eşitsizliği ve şiddet gibi konulara, aynı zamanda da Shakespeare'in bunlara kayıtsız tutumuna karşı Marksist sosyalist bakış açısıyla yazılmış bir yeniden yazım olarak incelenmektedir. 1970'ler İngiltere'sinde yaşanan sorunlar arasındaki sınıf eşitsizliği, öğrenci ve işçi grevleri, sol görüşlü liderlerin etkisizliği, Stalinizm ve Vietnam Savaşı ile artan şiddet göz önüne alınarak, Bond'un oyununun yalnızca bir Shakespeare uyarlaması değil aynı zamanda döneminin olaylarına ışık tutan bir eser olduğu tartışılmaktadır. İkinci bölümde, Arnold Wesker'ın The Merchant adlı eseri, Shakespeare'in Venedik Taciri (1605) adlı oyununu içerdiği Yahudi aleyhtarı söylem bakımından eleştirdiğinden kimlik politikaları kapsamında incelenmektedir. Nazi soykırımı sonrası dönemde üretilmiş bir eser olan Wesker'ın yeniden yazımı, yazıldığı dönemde yaşanan Arap-İsrail çatışması, Altı Gün Savaşı ve Yom Kippur Savaşı gibi olaylarla ilişkilendirilmektedir. Son bölümde, Howard Barker'ın Gertrude-The Cry adlı oyunu Shakespeare'in Hamlet (1600) adlı eserindeki kadın karakterin temsiline karşı cinsel politika bağlamında bir yanıt olarak ele alınmaktadır. Eserde değinilen bireysel irade ve cinsel özgürlük gibi konular, oyunun yazıldığı 2000'li yıllarda İngiltere'de iktidarda olan Yeni İşçi Partisi'nin kadınlar ve birey özgürlüğü kapsamında çıkardığı yasalar bağlamında düşünülerek döneme karşı eleştiri olarak incelenmektedir. Sonuç bölümünde, İngiliz tiyatrosunda Shakespeare'in yeniden yazımlarının kendi dönemlerinin kuramsal, kültürel, sosyo-politik ve ideolojik temellerini yansıtırken Shakespeare'in eserlerine de eleştirel bir tutum sergilediği ortaya konmaktadır. Bu çalışmada ele alınan üç eserin tematik ve teknik olarak incelenmesi sonucu, Shakespeare'in oyunlarının yeniden yazımlar yoluyla farklı dönemlerin önemli olaylarını ve konularını yansıtacak şekilde evrildikleri tartışılmaktadır. Anahtar Sözcükler Shakespeare, Kral Lear, Venedik Taciri, Hamlet, Edward Bond, Arnold Wesker, Howard Barker, Lear, The Merchant, Gertrude-The Cry, yeniden yazım, adaptasyon
Özet (Çeviri)
This study examines re-writings of Shakespeare in British drama, Edward Bond's Lear (1971), Arnold Wesker's The Merchant (1976) and Howard Barker's Gertrude-The Cry (2002) in relation to the socio-political, historical and cultural backgrounds of the periods in which they were generated. These works are considered both as commentary to the events of their historical background, and as plays that question Shakespeare's literary and cultural status. Thus, it is asserted that re-writing has a significant function in terms of creating alternative ideas to the ways in which critical issues are discussed in the canonical texts and their political and ideological foundations. In the Introduction, re-writing's association with adaptation theory and intertextuality as a postmodern practice is considered. Additionally, the development of Shakespearean re-writing, its reception, and its functions are discussed. Within the scope of these ideas, it is concluded that Shakespeare's works are questioned, and their ideological aspects are criticised through reworkings. In the first chapter, Edward Bond's Lear is examined as a Marxist-Socialist appropriation written against Shakespeare's uncritical attitude to issues like class inequality and violence in King Lear (1606). Considering the problems of the 1970s' Britain such as unequal class structure, student and worker's riots, inefficiency of leftist politicians, violence triggered by Stalinism and the Vietnam War, it is discussed that Bond's appropriation is not only a Shakespeare re-writing but also a play that sheds light on the concerns of its period. In the second chapter, Arnold Wesker's The Merchant is analysed in terms of identity politics as the play criticises Shakespeare's Merchant of Venice (1605) for its antisemitic discourse. Accordingly, Wesker's re-writing, as a play produced in the post-Holocaust context, is correlated with some events in its historical background such as Arab-Israeli conflict, Six Day War and Yom Kippur War. In the third chapter, Howard Barker's Gertrude-The Cry is discussed as a response to the representation of the woman figure in Shakespeare's Hamlet (1600) in terms of sexual and gender politics. Considering the issues of the play such as individual will and sexual freedom in relation to the regulations of New Labour as the ruling party in Britain in the 2000s, Barker's work is also analysed as a criticism of its historical context. In the Conclusion, it is revealed that re-writings of Shakespeare in British Drama reflect theoretical, cultural, socio-political and ideological aspects of the periods in which they are created, and they also adopt a critical attitude to Shakespeare's works. In the light of the plays examined thematically and technically in this study, it is discussed that, Shakespeare's works evolve in a way that reflects the significant events and concerns of subsequent ages. Keywords Shakespeare, King Lear, The Merchant of Venice, Hamlet, Edward Bond, Arnold Wesker, Howard Barker, Lear, The Merchant, Gertrude-The Cry, re-writing, adaptation