Negotiation-based decentralized conflict resolution in multi-agent path finding
- Tez No: 724198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez, ¸coklu etmenli sistemlerde yol planlaması problemine, m¨uzakere y¨ontemi tabanlı bir yakla¸sım geli¸stirmeyi hedefliyor. Bu yakla¸sımda, sistemdeki etkenlerin verilerinin gizlili˘gi ve ¸c¨oz¨umlerin efektifli˘gi arasında kayda de˘ger bir denge kurulması ama¸clanmı¸stır. Bunun i¸cin, jeton tabanlı ikili m¨uzakere protokol¨u ve bu protokol ile uyumlu m¨uzakere stratejileri sunulmaktadır. Onerilen yakla¸sım, ¸ce¸sitli senaryolarda, C¸ akı¸sma Tabanlı Arama (CBS) ve benzer geli¸smi¸s merkezi sonu¸c ¨uretme ¸c¨oz¨umlerine kar¸sı sonu¸cları de˘gerlendirilmi¸stir. Deney sonu¸clarında sunulan da˘gıtık sorun ¸c¨ozme yakla¸sımının merkezil ¸c¨oz¨um yakla¸sımlarına kar¸sın kayda de˘ger sonu¸clar ¨uretebildi˘gini g¨ostermektedir. Onerilen yakla¸sım, sistem etmenlerinin kendi karar vermelerini sa˘glamaktadır. Bu sebepten ¨ot¨ur¨u, bu yakla¸sım, bireyselli˘gini gerektiren durumlar için idealdir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the problem of Multi-Agent Path Finding problem where multiple agents aim to reach their destination in a grid world without any collision. It aims to provide a solution achieving good trade-off between the privacy of the agents and the effectiveness of solutions. Accordingly, a token-based bilateral negotiation approach is presented to solve this problem in a distributed way. The proposed approach is evaluated empirically in various scenarios by comparing it with state-of-the-art centralized approaches such as Conflict Based Search and its variants. The experimental results showed that the proposed approach can find conflict-free path solutions albeit suboptimally, especially when the search space is large and high-density, whereas centralized approaches struggle to find optimal solutions. Despite being outperformed by suboptimal centralized solvers, the proposed decentralized approach can achieve considerable results with naive agents by sharing minimal information about themselves. The proposed approach also enables agents to have their autonomy; thus, the proposed approach is convenient for MAPF problems involving self-interested agents.