Iğdır yöresi halk hekimliği
Folk medicine in Iğdır region
  1. Tez No: 724197
  2. Yazar: AMİNE ALADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İnsanın hayatında önemli bir yer tutan halk hekimliği Türk kültürü için önemli yere sahiptir. Hastalık karşısında çaresiz kalan insanoğlu hayvansal, madensel, bitkisel, dinsel ve büyüsel yöntemlere başvurarak hastalıklarına çare aramıştır. Buldukları yöntemleri deneme-yanılma yoluyla hastalıkların tedavilerinde kullanmışlardır. Böylelikle hastalıkların tedavilerinde iyi sonuçlar veren yöntemler kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze kadar gelmiştir. Çalışma giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın konusu, amacı, kapsam ve sınırları, metodu ile birlikte araştırma alanı hakkında bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, halk hekimliği kavramı, halk hekimliği doğuşu ve gelişimi, halk hekimliği üzerine yapılan çalışmalar, Türk halk hekimliğinde sağaltma yöntemleri ve sağaltıcılar ile büyü ve çeşitleri ile ilgili verilmiştir. Daha sonra çalışmamızın asıl kısmı olan ikinci bölümde Iğdır Halk Hekimliğinde Hastalıklar ve Tedavi Yöntemleri bulunmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Iğdır 'da tespit edilen ocaklılar aktarılmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise tedavilerde kullanılan malzemeler başlıklar halinde sınıflandırılarak verilmiştir. Tezin sonunda ise sonuç, kaynakça ve ekler kısmına yer verilerek bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk medicine, which occupies an important place in human life, is important for Turkish culture it has a location of. Human beings helpless in the face of disease animal, mineral, plant, he sought a cure for his diseases by resorting to religious-magical methods. Finds they have used methods to treat diseases through trial and error. Thus methods that give good results in the treatment of diseases from generation to generation it has survived to the present day. The work consists of introduction and four parts. In the introduction section, information about the subject, purpose, scope and limits, method and research area is located. In the first part of the study, the concept of folk medicine, folk medicine birth and development, studies on folk medicine, Turkish, folk medicine it is given about healing methods and healers, as well as spells and varieties. Later in the second part, which is the main part of our study, Igdır diseases in folk medicine and Treatment methods are available. In the third part of study, the detection in Igdır the ocaklı were transferred. In the fourth chapter, which is the last chapter, the treatments the materials used are classified into titles. At the end of the thesis conclusion, bibliography and annexes are finished with my section