Doğalgaz şebekesi için kullanılan polietilen semer (saddle) tee ek parçalarının sızdırmazlık sorunlarının araştırılması ve yeni tasarım kriterlerinin oluşturulması
Researching the leaking problems of polyethylene saddle tee fittings used for natural gas network and creating new design criteria
  1. Tez No: 724234
  2. Yazar: ELVAN SARI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEVAT ÖZARPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Semer T (ing; saddle tee) parçaları, doğalgaz borularının döşenmesi sırasında branşman almak için kullanılan bağlantı elemanlarıdır. Bu parçalar, PE malzemeden yapılan dağıtım hatlarına elektrofüzyon kaynağı ile bağlanmaktadır. Sızıntı kontrolü yapılıp güvenilir şekilde üzeri kapatılmasına rağmen zaman içerisinde sıcaklık farkı, zemin oturması ve insan faktörü gibi çeşitli sebeplerle kontrolsüz gaz çıkışlarına sebep olmaktadır. Kontrolsüz gaz çıkışları, getirdiği sonuçlar itibariyle istenmeyen bir durumdur. Bu çıkışların görüldüğü başlıca yerler arasında Polietilen (PE) dağıtım hattı bağlantı noktaları gelmektedir. Sızıntılar ise çevre kirliliğine, işletmeler açısından maddi ve manevi kayıplar anlamına gelmektedir. Bu çalışma ile semer T parçalarının olduğu bölgelerde meydana gelen gaz sızıntılarının sebeplerinin belirlenmesi ve yeni bağlantı elemanına ihtiyaç duyulması durumunda bu parçaların tasarımında/imalatında hangi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın nihai hedefi ise üniversite sanayi iş birliği ile arz sağlayıcıların kullanabilecekleri yeni bağlantı elemanları kriterleri belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Saddle Tee parts are connecting elements used for branching during the laying of natural gas pipes. These parts are connected to distribution lines made of PE material by electrofusion welding. Although the pipeline tested before commissioning leak can occurs over time due to various reasons such as temperature difference, ground settlement and human factor. Uncontrolled gas output is an undesirable situation due to the consequences it brings. Polyethylene (PE) distribution line connections are among the main places where these leaks are observed. Leaks, on the other hand, cause environmental pollution, material, and moral losses for businesses. With this study, it is aimed to determine the causes of gas leaks in elements of fitting where there are saddle Tee pieces and to determine the criteria to be considered in the design/manufacturing of these parts in case a new fastener is needed. The ultimate goal of the study is to determine the criteria for new fasteners that can be used by supply providers with university-industry cooperation.