Kanser cerrahisi geçiren hastaların bilgi algısının, memnuniyetlerinin ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Evulation of the perceived information, satisfactions and quality of life undergoing cancer surgery patients
- Tez No: 724233
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVBAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, kanser cerrahisi geçiren hastaların bilgi algılarının, hastane temelli bakım memnuniyetlerinin ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildi. Araştırma Ekim 2019 ile Eylül 2020 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın örneklemini bu tarihler arasında kanser cerrahisi geçiren, çalışmaya katılmayı kabul eden ve örneklem kriterlerine uyan 160 hasta oluşturdu. Araştırma verileri Tanıtıcı Bilgi Formu, Avrupa Kanser Araştırma ve Tedavi Organizasyonu Bilgi Modülü Anketi (EORTC QLQ-INFO25), Yatan Hasta Memnuniyet Modülü Anketi (EORTC IN-PATSAT32) ve Yaşam Kalitesi anketi (EORTC QLQ-C30) kullanılarak toplandı. Tanımlayıcı veriler, ortalama±standart sapma (SD), medyan (min-maks) veya uygun olan yerlerde sayı ve yüzde olarak ifade edildi. İstatistiksel analiz için Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. EORTC QLQ-INFO25 toplam puan ortalaması 63,05±13,05'tir. En yüksek bilgi seviyesi“tıbbi tahliller”(78,383±19,267), en düşük bilgi seviyesi ise,“diğer hizmetler”(43,869±21,769) ile ilgili bilgilendirmedir. EORTC IN-PATSAT32 genel memnuniyet puan ortalaması 83,38±16,52'dir. En yüksek memnuniyet Doktorlar alt boyutunda“kişilerarası ilişkiler”(87,080±15,147), Hemşireler alt boyutunda“teknik beceriler”(90,100±13,907), Diğer alanlar alt boyutunda ise“bilgi alışverişi”(83,620±18,340) alanlarındadır. EORTC QLQ-C30 Global Sağlık Durumu puan ortalaması 89,76±40,82'dir. Fonksiyonel Skala alt boyut bölümünden en yüksek puanı sosyal fonksiyondan (55,62±23,20), en düşük puanı kognitif fonksiyondan aldıkları (41,25±16,46); Semptom Skalasında ise en yoğun görülen semptomun yorgunluk (62,75±28,30) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate perception of knowledge, hospital-based care satisfaction, and quality of life in patients undergoing cancer surgery. This study was conducted between October 2019 and September 2020. A total of 160 patients who underwent cancer surgery and fulfilled the eligibility criteria of the study on a voluntary basis were included. Data collection was performed using the Introductory Information Form, European Organization for Research and Treatment of Cancer (EORTC) QLQ-INFO25, Patient Satisfaction 32, (EORTC IN-PATSAT32) and Quality of Life Questionnaire-Cancer (EORTC QLQ-C30) questionnaires. Descriptive data were expressed in mean±standard deviation (SD), median (min-max) or number and frequency, where applicable. The Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test, and Spearman correlation analysis were used for statistical analysis. The mean EORTC QLQ-INFO25 score was 63.05±13.05. The highest information score was 78.383±19.267 for“medical tests”, while the lowest score was 43.869±21.769 for“other services”. The mean overall hospital-based care satisfaction score of the EORTC IN-PATSAT32 was 83.38±16.52. The highest mean scores of satisfaction were achieved for“interpersonal communication”in the physicians subdomain (87.080±15.147),“technical competence”in the nurses subdomain (90.100±13.907), and“information exchange”in the other subdomains (83.620±18.340). The mean EORTC QLQ-C30 global health status score was 89.76±40.82. The highest mean functional scores were achieved in the social function subdomain (55.62±23.20), while the lowest functional scores were achieved in the cognitive function subdomain (41.25±16.46). Using the symptom scale, the most common symptom was fatigue (62.75±28.30).