The contribution of work stress to firms' efficiency: Data envelopment analysis based psychometric case study
Firma verimliliğine stresin etkileri: Veri zarflama analizi temelli psikometrik vaka çalışması
  1. Tez No: 724235
  2. Yazar: ONUR ARIN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİN ÖZPEYNİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Psikoloji, Industrial and Industrial Engineering, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Verimli ve optimal üretim sektör gözetmeksizin bütün firmaların ortak hedefidir. Verimlilik ve üretkenlik dinamiği çok fazla olan değişkenlerdir. İnsanın olduğu her alan gibi verimlilik ve üretkenlik de dolaylı yoldan çalışan performansına bağlıdır. İş verimliliğini etkileyebilecek insan kaynaklı en temel unsur stres olarak görülmektedir. Araştırmalar, stresin insan üzerinde zihinsel olduğu kadar fiziksel etkileri olduğunu da göstermektedir. Bu çalışmanın amacı stresin insanlar üzerindeki dolaylı etkilerini incelemek ve üretim sektöründe çalışanların iş kaynaklı yaşadıkları stresin verimlilik ve üretkenliğe dolaylı etkilerini gözlemlemektir. Veri Zarflama Analizi ve Madde Tepki Kuramı ile Türkiye'de bulunan iki ayrı üretim fabrikasının çalışanları üzerinde yapılan anket uygulaması ve verimlilik analizleri stresin sadece çalışanların değil aynı zamanda firmanın verimliliğine de zarar verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Efficient and optimal production is the main objective for firms disregarding their industry. Efficiency and productivity are variables which have lots of dynamics. As every dynamic, which requires human labor, efficiency and productivity are also affected by employees. According to psychologists, stress is the fundamental issue that affects work efficiency. Many studies indicate that stress has physical effects as much as mental effects on people. The aim of this study is to ascertain indirect effects of stress to production efficiency and productivity. With the aid of Data Envelopment Analysis and Item Response Theory, two different production plants located in Izmir, Turkey have been examined via Likert-type questionnaire specifically designed to measure work stress (WSQ) and via detailed efficiency analysis. Results indicate that stress affects not only employees but also firms' overall efficiency as well.