FPGA tabanlı PLC FSK modem tasarımı ve benzetimi
FPGA based PLC FSK modem design and simulation
  1. Tez No: 724236
  2. Yazar: AHMET YAHYA BOĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Haberleşme ve veri iletim yöntemleri günümüzde oldukça önemli bir yere sahiptir. Teknolojinin gelişmesiyle alternatif haberleşme teknikleri üzerine yapılan çalışmalarda artmaktadır. Enerji hattı haberleşmesi de bu alternatiflerden biridir. Ayrıca bu alternatif haberleşme yöntemlerinin tasarımının esnek, kolay test edilebilir ve gerçeklenebilir olması tasarımların daha hızlı ve pratik şekilde gerçekleştirilebilmesi için gereklidir. Bu noktada alanda programlanabilir kapı dizileri yapısı itibari ile bu ihtiyaçları karşılamaktadır. Bu tez çalışmasında alanda programlanabilir kapı dizileri üzerinde 100-500 kHz frekans aralığı enerji hattı haberleşmesi için kullanılacak bir FSK modem tasarımı yapılmış ve bu tasarımı test edilerek benzetimi yapılmıştır. Yapılan tasarım ve benzetim çalışmaları için Vivado ara yüzü ve VHDL donanım tanımlama dili kullanılmıştır. Benzetimler sonucunda tasarımın girişine uygulanan bilgi işaretinin çıkışta geri elde edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication and data transmission methods have a very important place today. With the development of technology, studies on alternative communication techniques are increasing. Power line communication is one of these alternatives. In addition, it is necessary for the design of these alternative communication methods to be flexible, easily testable and implementable so that the designs can be realized faster and more practically. At this point, field programmable door arrays meet these needs due to their structure. In this thesis, a FSK modem to be used for power line communication in the frequency range of 100-500 kHz on field programmable gate arrays has been designed and this design has been tested and simulated. Vivado interface and VHDL hardware definition language were used for the design and simulation studies. As a result of the simulations, it has been observed that the information sign applied to the input of the design is recovered at the output.