Okuma güçlüğü olan ve olmayan ilkokul öğrencilerinin okuma düzeylerinin ve dislektik özelliklerinin karşılaştırılması
A Comparison of reading levels and dyslectic characteristics of primary school students with and without reading difficulty
  1. Tez No: 72424
  2. Yazar: HATİCE GÜNAYER ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİFE BIYIKLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırmada okuma güçlüğü olan ve olmayan ilkokul öğrencileri; sesli okuma-anlama, okuma hızı, dişlektik özellikler ve okurken yaptıkları hata türleri yönünden karşılaştırılmışlardır. Okuma güçlüğü olan grup; hastanelerin ilgili bölümlerince okuma güçlüğü veya okuma güçlüğü ve DEAHB (dikkat eksikliği ve aşın hareketlilik bozukluğu) tanısı almış 33 ilkokul öğrencisinden oluşmuştur. Okuma güçlüğü olmayan öğrenci grup ise okuma güçlüğü olan gruptaki öğrencilere benzer sınıf düzeyi, yaş grubu, SED'e ve cinsiyete sahip öğrenciler arasmdan seçilmiştir. Araştırmada Bilgi Formu, Sesli Okuma Testi ve Bangor Disleksi kullanılmıştır. Her iki test ve bilgi formu öncelikle okuma güçlüğü olmayan 293 ilkokul öğrencisine uygulanmıştır. Sesli okuma-anlama puanlan, okuma hızı ve dişlektik özellikler; sınıf düzeyi, yaş grubu, SED ve cinsiyet değişkenler yönünden incelenmiştir. Ayrıca dişlektik özelliklerin sesli okuma ve anlama puanlannı ne ölçüde yordadığı araştırılmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi (bu analiz sonrasında ise hangi gruplar arasındaki farkın anlamlı olduğunu belirlemek amacıyla LSD testi) t-testi ve aşamalı regresyon analizi yöntemleri kullanılmıştır. Hata türlerinin de frekanslan alındıktan sonra, toplam hata sayısı içindeki yüzdeleri alınmış ve bu yüzdeliklere göre sıralanmıştır. Analizlerde.001 ve.05 anlamlılık düzeyi benimsenmiştir. Analizler sonucunda okuma güçlüğü olmayan ilkokul öğrencilerinin sesli okuma-anlama puanlarmm, okuma hızlarının ve dişlektik özelliklerinin; sınıf düzeyi, yaş ve SED arttıkça olumlu yönde değişiklik gösterdiği saptanmıştır. Cinsiyetin ise gerek okuma düzeyi, gerek dişlektik özellikler yönünden anlamlı farklılığa yol açan bir değişiken olmadığı görülmüştür. Dişlektik özelliklerin anlama puanının %46'smı, sesli okuma puanının ise %48'ini yordadığı belirlenmiştir. Okuyma güçlüğü olan ve olmayan grupların karşılaştmlması sonucunda ise okuma güçlüğü olan grupların sesli okuma-anlama puanlarmm daha 105düşük, okuma hızlarının daha yavaş, dişlektik özelliklerinin de (uyaklı kelimeleri belirleme dışında) daha fazla olduğu bulunmuştur. Okuma güçlüğü olan ve olmayan grupların okurken yaptıkları hata türlerinin de benzer olduğu görülürken, okuma güçlüğü olan gruptakilerin hata sayılarının ve hata türlerinin daha çok olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak dişlektik özelliklerin, okuma güçlüklerindeki önemi kabul edilmekle birlikte fonolojik farkmdalık kurammm belirttiği okuma güçlüğü olan ve olmayan gruplar arasındaki farkın uyaklı kelimeleri belirlemede olmadığı görülmüştür. Okuma güçlüğü olan grupların sahip oldukları dişlektik özelliklerin sonucunda okuma dışındaki diğer akademik alanlarda da güçlük yaşadıkları görülmektedir. Bu nedenle, araştırma bulguları okuma güçlüğü olanların fonolojik farkındalıklarmm olmamasından ötürü yalnızca okuma alanında güçlüğe sahip olduklarına ilişkin görüşü de desteklememektedir. Tüm bunlar da öğrenme yetersizliğine bağlı okuma güçlüğü olan öğrencilerin, okullardaki genel okul başarısızlığı ya da genel geriliği olan öğrencilerden ayrılmalarının ne denli güç olduğunu bir kez daha göstermektedir. 106
Özet (Çeviri)
SUMMARY A comparison of primary school students with and without reading disability have been made by this research in the areas of oral reading and comprehension levels, reading speeds, dyslectic characteristics, and errors during their reading. The group of children with reading disability consists of 33 primary school students who have been identified as children with reading disability or reading disability and attention deficit and hyperactivity disorder by the relevant departments of the universities. The group of children without reading disability have been formed by selecting primary school students who were at the same level of age, class, socioeconomic status, and sex. Information Form, Oral Reading Test, and Bangor Dyslexia Test have been used for this research. Both tests and Information Form have been applied to 293 primary school students without reading disability. The scores of oral reading and comprehension, reading speed, and dyslectic characteristics have been examined in terms of class level, age group, socioeconomic status, and sex. On the other hand, evaluation of dyslectic characteristics on oral reading and comprehension scores has been examined. For the analysis of the data, one way variance analysis (ANOVA) which is followed by LSD test in order to determine the significant difference between the groups, t-test, and stepwise regression analysis have been used. Frequency of error type have been determined and then they have been listed according to their percentage level in total number of errors. For these analysis,.001 and.05 significance levels have been adopted. According to the results of the analysis', it has been found that oral reading and comprehension scores, reading speed and dyslectic characteristics of primary school students without reading disability have improved when their class level, age, and socioeconomic status have increased. However, sex variable has been found that it 107causes significant difference neither on reading level nor on dyslectic characteristics. It has been determined that dyslectic characteristic shave evaluated 46% of comprehension scores and 48% of reading scores. After the comparison of groups with and without reading disability, it has been found that children with reading disability have lover scores on oral reading and comprehension, slower reading speed, and except the recognition of rhyme more dyslectic characteristics. Although error types of both groups with and without reading disability made during the reading have been found similar, it has been determined that children in the group with reading disability have higher number of errors and error types. As a result, importance of dyslectic characteristics on reading disabilities has been accepted. However, it has been observed that contrary to the principle of difference between the groups with and without reading disability as stated in the Phonological Awareness Theory, there is no difference between the groups in recognition of rhyme. It has also been observed that, children in the group with reading disability have experienced difficulty in other academic fields because of their dyslectic characteristics. Therefore, findings off this research provides no support to the theory which states that people with reading disability have disability only on reading because they have no phonological awareness. All of these findings show the degree of difficulty in separation of students with reading disability related to learning disability from the students with general school failure or general backwardness. 108