Q-rung Orthopair fuzzy sets and their similarity measures
Q-rung Orthopaır bulanık kümeler ve benzerlik ölçümleri
- Tez No: 724250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de ayrıntılı bir literatür taraması ve tezin motivasyonu sunulmaktadır. Bölüm 2'de, tezin bir sonraki bölümünde kullanılmak üzere bazı temel tanımlar verilmiştir. Bölüm 3'te, literatürde var olan sezgisel bulanık kümeler arasında Kosinüs, ağırlıklı Kosinüs, kotanjant ve ağırlıklı kotanjant benzerlik ölçüm yöntemleri sunulmuş ve örneklerle desteklenmiştir. Bölüm 4'te, literatürde mevcut çalışmalar ışığında, uzaklık ölçümüne dayalı q-rung ortopair bulanık kümelerinin bazı benzerlik ve ağırlıklı benzerlik ölçüm yöntemleri sunulmuştur. Ayrıca, literatürdeki q-rung ortopair bulanık kümeler için Dice ve genelleştirilmiş Dice benzerlik ölçüm yöntemleri ve bunlara ilişkin örnekler sunulmuştur. Bölüm 5'te yöntemlerle ilgili bazı açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five sections. In Section 1, a detailed literature review and motivation of the thesis are presented. In Section 2, some fundamental definitions are given to be used in the next part of the thesis. In Section 3, Cosine, weighted Cosine, cotangent and weighted cotangent similarity measure methods between intuitionistic fuzzy sets existing in literature are presented and they are supported by examples. In Section 4, some similarity and weighted similarity measure methods of q-rung orthopair fuzzy sets based on distance measure are presented in the light of existing studies in the literature. Also, Dice and generalized Dice similarity measure methods for q-rung orthopair fuzzy sets in literature and examples of them are presented. In Section 5, some explanations about methods are given.