Koronavirüs hastalığını geçirmiş Iraklı yetişkin erkek hastalarda cinsel hormonlarını ve sperm parametrelerini inceleme
Tudy the levels of serum sexual hormones and sperm parameters in iraqi adults men patients with Coronavirus (Covid-19)
  1. Tez No: 724249
  2. Yazar: OBAIDAT OMAR SHAFEEQ SHAFEEQ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DOÇ. DR. Mustafa Salim IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Aralık 2019'da, şiddetli akut solunum sendromu koronavirüs 2 (SARS-CoV-2) salgını ile bağlantılı koronavirüs enfeksiyonu (COVID-19) hızla yayılmışve dünya çapında bir salgın haline gelmiştir. SARS-CoV-2 öncelikle solunum sistemini etkilese de birçok organda hasara neden olduğu tespit edilmiştir. COVID-19'un erkek üreme işlevi üzerindeki potansiyel etkisine ilişkin endişeler birçok çalışmada dile getirilmiştir. Bu çalışmamızda, SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren üreme çağındaki 60 erkek denek ile aynı yaştaki 30 kontrol erkek arasındaki cinsiyete bağlı hormon düzeyleri karşılaştırılmış ve ayrıca virüsün semen üzerindeki etkisini görmek için aynı COVID-19 hastalarından semen örnekleri toplanmıştır. Yapılan semen analizlerine göre; enfeksiyon geçiren hastaların sağlıklı insanlara göre meni, toplam ve aktif sperm sayısı açısından daha zayıf olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda, COVID-19 grubunda daha yüksek serum prolaktin (PRL) ve daha düşük bir testosteron serumu (T) gözlenmiştir. Serum lüteinize edici hormon (LH) ve folikül uyarıcı hormon (FSH) kontrol grupları ile aynı seviyede tespit edilmiştir. Çalışmaya göre, erkeklik hormonlarınnın çevresel ve psikolojik faktörler de dahil olmak üzere koronaya bağlı birçok koşuldan etkilendiğini düşünmekteyiz. Sonuç olarak,SARS-CoV-2 enfeksiyonundan iyileşen hastalarda, özellikle üreme çağındaki erkeklerde gonadal fonksiyon değerlendirmesine daha fazla dikkat edilmelidir sonucuna ulaşılabilir.
Özet (Çeviri)
The coronavirus infection 2019 (COVID-19) connected to the SARS-CoV-2 outbreak spread rapidly in December 2019 and became a global pandemic. SARS-CoV-2 is largely a respiratory virus, however, it has been found in a variety of organs. COVID-19's possible influence on male reproductive function has been identified as a source of worry. In“this investigation, the levels of sex-related hormones were measured in 60 reproductive-aged males infected with SARS-CoV-2 and 30 age-matched controls. We also collected semen specimens from the same COVID‐19 patients to see the impact of the virus on semen through semen characteristics analysis. Our finding was less fertility in terms of semen, total and active sperm counts than healthy people. Also, the COVID-19 group had higher prolactin (PRL) and lower testosterone (T) levels in their serum. The serum levels of (LH) and (FSH) were identical to those in the control groups. COVID-19 infection, in our perspective, can be a stressful condition since male sex-related hormones are influenced by a variety of factors, including environmental and psychological factors. Finally, patients recovering from SARS-CoV-2 infection, particularly reproductive-aged men, should have their gonadal function assessed more thoroughly.”