Assessment of β-asecretase and some parameters in type 2 diabetes mellitus
Tip 2 diyabet mellitus'ta β-asecretaz ve bazı parametrelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 724252
  2. Yazar: AKRAM AHMED HAMAD AL ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Çok sayıda patogenetik faktör diyabet ve Alzheimer hastalığı ile ilişkilidir. Adiponektin eksikliği, kronik inflamasyon, oksidatif stres, adiponektin eksikliği ve plazma bölgesi APP ekspresyonu ile ilişkilidir. Birçok bireyde bu iki hastalığın bir arada bulunması, enzim 1 aktivitesinin parçalanması ve vasküler yaralanma ile açıklanabilir. Bu çalışmada, aalzheimer hastalığı olan ve olmayan diyabetik tip 2 bireylerde β-site APP Cleaving enzim 1 ve çeşitli biyokimyasal belirteçler incelendi. Araştırma 30'u kontrol olmak üzere benzer demografik özelliklere sahip toplamda 90 hastayı içermektedir. Çalışma, her iki hastalığı olan hastaların en yüksek ortalama β-sekretaz seviyelerine, tedavisi olmayanların ise en düşük ortalamaya sahip olduğu ortaya konuldu. Hastaların ortalama yaş ve kiloları kontrol grubuna göre daha yüksekti, ancak uzunlukları anlamlı olarak farklı değildi. Kontrollerle karşılaştırıldığında SOD, katalaz, Vitamin C, ürik asit, GSH, FBS, K ve Zn'de istatistiksel olarak anlamlı yüksek, albümin, MDA, İnsülin ve HbA1c ve sodyum arasında anlamlı fark yok. β-sekretaz ile SOD, Vitamin C ve MDA arasında bir ilişki tespit edilmiştir. Katalaz, Albümin, Ürik asit, GSH, FBS, İnsülin, HbA1c Na, K ve Zn ile ilişki bulunmazken, yaşla birlikte β-sekretaz düzeylerinin düştüğü de mevcut çalışma ile belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous pathogenetic factors are related to diabetes and Alzheimer's disease. Adiponectin shortage is associated with chronic inflammation, oxidative stress, adiponectin deficiency, and plasma-site APP expression. The coexistence of these two diseases in many individuals could be explained by cleaving enzyme 1 activity and vascular injury. This study looked at β-site APP Cleaving enzyme 1 and various biochemical markers in diabetic type 2 individuals with and without Alzheimer's disease. The research included 90 patients. Thirty healthy control volunteers were disease-free and shared similar demographic features. The study revealed that patients with both diseases had the highest mean levels of β-secretase, while those without treatment had the lowest. The patients' mean age and weight were higher than the control group's, but the length was not significantly different. A high statistically significant of SOD, catalase, Vitamin C, uric acid, GSH, FBS, K, and Zn when compared to controls, while albumin, MDA, Insulin, and HbA1c and sodium there is a no-significantly difference. There was an association between β-secretase with SOD, Vitamin C, and MDA. While there was no association with Catalase, Albumin, Uric acid, GSH, FBS, Insulin, HbA1c Na, K, and Zn. Also indicated that decrease levels of β-asecretase with age.