Assessment and association of some biochemical parameters in patients with liver cirrhosis in baghdad city
Bağdat şehrinde karaciğer sirozu olan hastalarda bazı biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi ve ilişkilendirilmesi
  1. Tez No: 724253
  2. Yazar: MARWAH KHUDHUR MAWLA IBADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Karaciğer sirozu, portal hipertansiyon ve son dönem karaciğer hastalığına yol açan kronik karaciğer hasarına yanıt olarak fibröz bantlarla çevrili rejeneratif nodüllerin histolojik gelişimi olarak tanımlanır. Bunun için bir saha çalışması yaparak karaciğer sirozunun nedenlerini, kadın ve erkeklerde hastalığa en duyarlı yaş aralığını bulmak ve hastalığa tanı koyacak en doğru testleri bulmaktır. Çalışmaya 45-66 yaş aralığında 59 erkek ve 49 kadın dahil edildi. Hasta grubu ve kontrol grubu olarak bilinen iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubu 29 sağlıklı erkek ve 21 kadından oluşuyordu. 15'e ayrılan erkek hasta grubu hepatit hastalığı, 10'u karaciğer yağlanması, 5'i alkolik hepatit, 15'i ise hepatit hastalığı ve 5'i karaciğer yağlanması hastası kadın hasta grubu olarak ayrıldı. Çalışma kapsamında ilgili gruplardan alınan örnekler üzerine AST, ALT, Bilirobin, FBS, CHO, TG, HDL, LDL, D3 ve B12 gibi bazı önemli biyokimyasal testler gerçekleştirilmiştir. Nihai olarak; karaciğer sirozu olan erkek ve kadınlarda yukarıda belirtilen tüm kimyasal testler için önemli farklılıklar olduğu sonucu yapılan çalışma ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cirrhosis of the liver is characterized by the pathological creation of regenerating clusters ringed by fibrous bands as a consequence of chronic liver injury, which results in portal congestion and end-stage fatty liver. Therefore to conduct a field study to find out the causes of liver cirrhosis and to find the most susceptible age range to the disease among women and men and to find the most accurate tests to diagnose the disease. The study included (100) samples (59) men and (49) women in the age range between 45-66 years old. Divided into two groups known as patient group and control group. The control group included 29 healthy men and 21 women. The patient men group divided into 15 suffered from hepatitis disease, 10 suffered from fatty liver, 5 were alcoholic hepatitis while the patient women group divided into 15 suffered from hepatitis disease, and 5 suffered from fatty liver. Some significant chemical tests were performed such as AST, ALT, Bilirubin, FBS, CHO, TG, HDL, LDL, D3, and B12. It can be concluded that there are significant differences for all chemical tests mentioned.