DOH trafiğinin makine öğrenmesi algoritmaları ile analizi
Analysis of DOH traffic with machine learning algorithms
  1. Tez No: 724268
  2. Yazar: TUTKU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT ERKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte internete bağlanan cihaz sayısı her geçen gün artmaktadır. Akıllı TV'ler, TV izleme kutuları, kombiler, klimalar, ampuller, parmak izli ve kartlı kontrol sistemleri, güvenlik kameraları, otomobiller, insansız hava araçları, yangın sistemleri, tabletler, telefonlar, otomasyonlar, bilgisayarlar, yazıcılar ve daha akla sayılabilecek birçok cihaz internete erişim sağlayabilmekte ve uzaktan yönetilmektedir. Hatta helikopterler ve uçaklar internet üzerinden yazılım güncellemesi gerçekleştirmektedir. 2020'de Çin'de ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen koronavirüs salgınıyla birlikte önlem amaçlı iş yerlerinin büyük kısmı kapanarak uzaktan çalışma sistemine geçmiş, ilk ve orta öğrenim, üniversiteler, kurs merkezleri uzaktan eğitim sistemiyle eğitim vermeye başlamışlardır. Günümüzde kurumlar örgün öğretime geçmiş olsalar da firmaların büyük kısmı uzaktan çalışma sistemini benimsemişlerdir. Teknolojinin getirdiği bu yeniliklerle birlikte kötü niyetli kullanıcıların, yani bilgisayar korsanlarının sistem zafiyetlerini kullanması sonucunda da olumsuz durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bu sebeple güvenlik endişeleri oluşmakta; bilgi güvenliği, siber güvenlik, ağ adli bilişimi kavramları ile karşılaşmak durumunda kalmaktayız. Bu kapsamda internetin omurgası olarak kabul edilen DNS'in ve DNS isteklerini HTTPS üzerinden gerçekleştiren DoH sisteminin, DoH üzerinden gerçekleştirilen olağan ve zararlı trafik akışının makine öğrenmesi algoritmaları ile analiz edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
As technology continues to evolve, the number of devices connected to the Internet is increasing by the day. Smart televisions, TV watch boxes, combi boilers, air conditioners, smart light bulbs, fingerprint and card reading systems, security cameras, cars, unmanned aircraft, firefighting systems, tablets, phones, vending machines, computers, printers, and many other devices that we cannot count can be connected to the Internet and controlled remotely. Even helicopters and airplanes update their software over the Internet during maintenance. In addition to these innovations that technology brings, negative situations can also arise when malicious users or hackers exploit system vulnerabilities. For this reason, security concerns arise. We need to address the concepts of information security, cybersecurity, and network forensics. In this context, the network packets of the DoH system that performs DNS and DNS requests, which are considered the backbone of the Internet, over HTTPS, and the normal and malicious traffic flow over DoH will be analyzed with machine learning algorithms.