Bir imalat işletmesi için ergonomik risk haritasının oluşturulması
Creating an ergonomic risk map for a manufacturing business
  1. Tez No: 724270
  2. Yazar: CANSU ERCEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RIZA ADALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışma hayatında insan unsuru önemli bir yere sahiptir. Günümüzde iş ortamlarında insan sağlığına verilen önem artmaktadır. Çalışanlar, malzeme ve ekipmanlar, fiziksel koşullar, yerleşim planı gibi pek çok sorunla karşılaşmaktadır. Karşılaşılan bu sorunlar çalışanların sağlığını etkilediği gibi çalışma verimliliklerinin de azalmasına neden olmaktadır. Bu çalışma, tehlikeli iş grubu sınıfında yer alan alüminyum profil üretimi yapan bir işletmede gerçekleştirilmiştir. Elle taşıma işleri için ergonomik risk değerlendirme yöntemleri incelenmiştir. Üretim sırasında gerçekleştirilen elle taşıma işleri tanımlanmış ve ergonomik risk değerlendirme yöntemlerinden Anahtar Gösterge Yöntemi (KIM) uygulanmıştır. Literatür araştırması yapılarak ilgili mevzuat çalışmalarına yer verilmiştir. Risk değerlendirmesinin yapılması için üretim sırasında en çok elle taşıma işi yapılan ürünler Pareto analizi ile belirlenmiştir. Elle taşıma işlerinde çalışanların karşılaşabilecekleri risk faktörleri belirlenmiş ve ergonomik risk değerlendirmesi yapılmıştır. Risk değerlendirmesi sonucunda tekrarlı işlerin yoğun, yük ağırlıklarının fazla, çalışma koşullarının olumsuz ve vücut duruşlarının, kullanılan ekipmanların uygun olmamasına bağlı olarak yüksek risklerin olduğu tespit edilmiş ve çözüm önerileri sunularak elle taşıma işinin daha güvenli bir şekilde yapılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The human factor has an important place in working life. Today, the importance given to human health is increasing in business environments. Employees are facing with many problems such as material and equipment, physical conditions, layout plan in the working places. These problems affect the health of the employees and as well as cause reductions on their working efficiencies. This study was carried out in a working place which is produces aluminum profiles in high hazard class. Ergonomic risk assessment methods have been examined for manual handling. Manual Handling works that are performed during the production has been defined and one of the ergonomic risk assessment methods, Key Indicator Method (KIM) has been applied. Relevant legislation studies have been included by conducting a literature search. In order to make risk assessment, the products that are most being carried by hand during production were determined by Pareto analysis. Risk factors that employees may encounter in manual handling operations have been determined and an ergonomic risk assessment has been made. As a result of the risk assessment, it has been determined that there are high risks due to the intense repetitive work, excessive load weights, unfavorable working conditions, unsuitable body postures and unsuitable equipment. By presenting the solution suggestions, It has been ensured that manual handling is carried out in a safer manner.