Yapım aşamasındaki metro tünellerinde radon gaz dağılımının belirlenmesi
Determination of radon gas distribution subway tunnels under construction
- Tez No: 724284
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERDAL OSMANLIOĞLU, PROF. DR. ÜMİT ÖZER, PROF. DR. EROL KAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Nükleer Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Mining Engineering and Mining, Nuclear Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnşa halindeki metro tünellerinde insan sağlığı açısından zararlı olup, uluslararası sağlık kuruluşları tarafınca kanserojen madde ilan edilen radyoaktif radon gazı düzeyinin belirlenerek tünel içerisindeki dağılımının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Radon gazının kaynağı yer kabuğunda bulunan uranyumdur. Radon ölçümlerinde özellikle yapım aşamasındaki yeraltı yapılarında açığa çıktığı bilinmektedir. Bu çalışmada henüz daha yapım aşamasında olan bir metro tünelinde ölçüm yapılarak radon konsantrasyonunun yoğun olduğu aşamadaki düzeyler belirlenmiştir ve bu değerler uluslar arası sınır değerlerle karşılaştırılmıştır. Bu aşamada radon ölçümü ilk defa yapılmış olup yeraltı metro tünelinin yapımı sırasında çalışanların radona maruz kalma düzeyleri belirlenmiştir. Bu açıdan çalışma gelecekte yapılacak olan benzer çalışma ortamlarında radon gazı konsantrasyonuna maruz kalmayı önleme çalışmaları için bir referans olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the level of radioactive radon gas and to reveal its distribution in a tunnel. Radon is harmful to human health in the subway tunnels under construction and declared as a carcinogen by international health institutions. The source of radon gas is uranium in the Earth's crust. It is known that radon is found in varying amounts, especially in underground structures under construction. In this study, radon gas concentration levels in regions where radon concentration is likely to be intense will be determined by measuring in a subway tunnel that is still under construction and these values will be compared with international limit values. In this stage, radon measurements will be taken for the first time and the radon exposure levels of employees will be determined during the construction of the underground subway tunnel. In this respect, the study will be a reference for future studies to prevent exposure to radon gas concentration in similar working environments.