Evaluation of enzyme glutathione peroxidase level and some biochemical variables in the serum of patients with hashimoto's thyroiditis
Hashimoto tiroiditi hastalarının serumunda enzim glutatyon peroksidaz düzeyi ve bazı biyokimyasal değişkenlerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 724290
  2. Yazar: SAHIRA QASIM NEAMAH AL-BALDAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Yeterli iyot bulunan bölgelerde Hashimoto tiroiditi, esansiyel hipotiroidizm ve guatrın en önemli nedenlerinden biridir. En sık görülen bağışıklık sistemi enfeksiyonlarından biridir. 30-50 yaşları arasında görülür ve kadınlarda görülme oranı erkeklerin 15-20 katıdır. Ayrıca“kronik lenfositik tiroidit”ve“sürekli bağışıklık sistemi tiroiditi”olarak da bilinen HT (Hashimoto tiroiditi), tatmin edici iyot kabulü olan ülkelerde guatrın ve elde edilen hipotiroidizmin en yaygın nedenidir. Karakteristik özelliği, provokativ hücrelerin tiroide nüfuz etmesi ve anti-TG ve anti-TPO gibi tiroide özgü otoantikorlar oluşturmasıdır. Glutatyon peroksidaz, anti-TG, anti-TPO, T4, TSH ve lipid profili düzeyi yüksek duyarlıdır. Çalışma, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hasta grubunda serum glutatyon peroksidaz ve anti-TG düzeylerinde anlamlı bir artış olduğunu ortaya koydu. Glutatyon peroksidaz ve anti-TG düzeylerinin artmasının tiroid hasarına yol açabileceği ve başka hastalıklara yol açabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In areas with adequate iodine, hashimoto's thyroiditis is one of the most causes of essential hypothyroidism and goiter. It is one of the foremost common immune system infections. It is seen between the ages of 30-50 and the rate in women is 15-20 times that of men. HT (Hashimoto's thyroiditis), moreover known as“chronic lymphocytic thyroiditis”and“incessant immune system thyroiditis”, is the foremost common cause of goiter and obtained hypothyroidism in nations with satisfactory iodine admissions. Its characteristic include is that provocative cells penetrate the thyroid and create thyroid-specific autoantibodies such as anti-TG and anti-TPO. The level of glutathione peroxidase, anti-TG, anti-TPO, T4, TSH, and lipid profile high sensitive. The study was revealed, a significant increase in serum glutathione peroxidase and anti-TG levels in the patient's group when compared with the control. It was concluded that the increase of gultathione proxidase and anti-TG levels might lead to damage of thyroids and may be cause other disease.