Biochemical comparative study for the role of vitamin D in type2 diabetic patients with dyslipidemia
Dislipidemia tip2 diyabetik hastalarda D vitamininin rolü üzerine karşılaştırmalı biyokimyasal bir
  1. Tez No: 724291
  2. Yazar: ADNAN ABED AZEEZ AL-AZRAQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu işte serum vit arasındaki olası ilişkileri bulmaya çalışacağız. D seviyeleri ve açlık kan glikozu ve glikozile hemoglobin gibi hiperglisemi kontrolüne ilişkin parametrelerden her biri. Ayrıca, serum vit arasındaki olası ilişkilere ışık tutmayı da sağlar. Diyabetik disslipidemi'deki rolü hakkında bilgi sağlamak amacıyla D seviyeleri ve lipid profilinin yanı sıra aterojen indeks. Bu çalışmanın konuları (THI-QAR eyaleti/Irak'taki Diyabet ve Endorinoloji Merkezi) olacaktır. Çalışma, Tip 2 diyabetli ve 25 sağlıklı yaşlı 40 ila 60 yaş arası en az 75 hastaya ihtiyaç duyar. Sonuçlara göre, hastaların BMI'sinin kontrollerin BMI'sinden önemli ölçüde (P ≤ 0,05) daha büyük olduğunu, 25 (OH) d düzeylerinin kontrol açısından önemli bir artış gösterdiğini, serum glikoz seviyesi olduğunu ve HbA1c'nin hastalarda önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Kolesterol seviyeleri ve kontrollerin önemli ölçüde (P ≤ 0,05) artması durumunda trigliserit. HDL seviyeleri (P ≤ 0,05) kontrol seviyelerini önemli ölçüde artırdığı gözlenmiştir. Çalışmanın sonuçları serum vit arasındaki ilişkiyi göstermiştir. Parametrelerle D seviyesinin, serum glikozu, hemoglobin A1C gibi glisemi ile istatistiksel açıdan önemli (P ≤ 0,05) bir ilişkisinin olmadığı tespit edilmiştir. 25(OH) D ile vücut kütle indeksi arasında hiçbir önemli (P ≤ 0,05) ilişki bulunmamıştır. Bu çalışma ile (HDL) seviyeleri ile D vitamini arasında pozitif belirgin bir korelasyonun (P ≤0.05) varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we will try to find the possible relations between serum vit. D levels and each one of parameters relevant to control of hyperglycemia such as fasting blood glucose and glycosylated hemoglobin. Besides, to shed a light on the possible relations between serum Vit. D levels and lipid profile as well as atherogenic index to provide information about its role in diabetic dyslipidemia .The subjects of this study will be from (Diabetes and Endocrinology Center at Thi-Qar province/ Iraq. The study needs at least 75 patients with Type 2 diabetes and 25 healthy age 40 to 60 years. According to the results showed the BMI of patients was significantly (P ≤ 0.05) greater than that of the controls, the 25(OH)d levels were significant increase levels in control, there was the serum glucose level and HbA1C was significantly higher in the patients, the cholesterol levels and triglyceride in cases significantly (P ≤ 0.05) increase of the controls. HDL levels significant (P ≤ 0.05) increase levels in control. The results of the study showed the correlation between serum vit. D level with parameters was found no statistically significant (P ≤ 0.05) correlation with glycemia such as serum glucose, hemoglobin A1C, show none significant (P ≤0.05) found between 25(OH) D with the body mass index, In this study show there was positive significantly correlation (P ≤0.05) was found between (HDL) levels and vitamin D.