Yönetici adaylarına iletişim yeterlikleri kazandırma amaçlı öğretim ve bir öğretim programı önerisi
Instruction that aided make aquired communicational qualifications to the management trainees and a sample instructional poject
  1. Tez No: 72431
  2. Yazar: AYŞE DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AKİF ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 657
Özet
648 Demirbaş, Ayşe. Yönetici Adaylarına İletişim Yeterlikleri Kazandırma Amaçlı Öğretim ve Bir Öğretim Programı Önerisi. Yüksek Lisans Tezi. Danışman: Prof. Dr. Akif Ergin. VIII- 651 s. ÖZET Araştırmanın amacı, Yüksek Öğretim Kurumları'nda öğrenim gören yönetici adaylarına ileticim yeterlikleri kazandırma amaçlı öğretimin nasıl olması gerektiğini belirlemektir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, amacı, önemi, sınırlılıkları ve araştırmada kullanılan kavramların tanımı belirtilmiş; ikinci bölümde yöntemi, üçüncü bölümde araştırma sonunda elde edilen bulgular ve yorum ortaya konmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise araştırmanın bir özeti ile araştırma sonunda varılan yargı ve öneriler ifade edilmiştir. Çalışma, tarama modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Literatürden elde edilen verilerle birinci aşamada, yöneticilerin sahip olmaları gereken aday iletişim yeterlikleri,“Sorumlu Bir İnsan Olarak”,“İletişim Sürecinde Hem Kaynak Hem de Alıcı Olarak”,“İletişim Sürecinde Kaynak Olarak”, İletişim Sürecinde Alıcı Olarak“ ve ”Yönetici Olarak" olmak üzere beş grup halinde; ikinci aşamada, yönetici adaylarına sahip olmaları gereken iletişim yeterliklerini kazandırma amaçlı öğretimde göz önünde bulundurulması gerektiği öne sürülen aday ilkeler tek grup halinde belirlenmiştir. Üçüncü aşamada ise yönetici adaylarına belirlenen iletişim yeterliklerini kazandırma amaçlı öğretimde göz önünde bulundurulması, ger ektiği belirlenen ilkeler çerçevesinde, araştırmacı tarafından, söz konusu yeterlikleri kazandırma amaçlı bir öğretim programı önerisi geliştirilmiştir. Literatürdeki bilgilerden de yola çıkılarak, yöneticilerin sahip olmaları gereken iletişim yeterliklerini belirlemek amacıyla yukarıda belirtildiği gibi 5 bölüm ve 72 maddeden oluşan bir anket formu geliştirilmiştir.649 Aynı yolla yönetici adaylarına sahip olmaları gereken iletişim yeterliklerini kazandırma amaçlı bir öğretimde göz önünde bulundurulması gereken ilkeleri belirlemek amacıyla da tek bölüm ve 37 maddeden oluşan bir anket formu geliştirilmiştir. Geliştirilen anket formları, Ankara'daki dört üniversitenin (Ankara Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi) ilgili bölüm ve anabilim dallarında iletişimle ilgili dersleri veren öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinden oluşan uzman uygulayıcılardan 32 kişiye uygulanmış, 19' undan yanıt alınabilmiştir. Çalışma grubunun aday iletişim yeterlikleri ve aday ilkelere yönelik görüşlerini oluşturan veriler araştırma amacına, uygun biçimde^ frekans Jf),. yüzde. (%) ve ağırlıklı ortalama (X) istatistiksel tekniklerinden yararlanılarak analiz edilmiş ve analiz sonuçları uygun biçimde çizelgeler halinde sunulmuştur. Araştırma sonucunda; (1) Yöneticilerin sahip olmaları gerektiği öne sürülen 72 aday iletişim yeterliğinden 70' i uzman uygulayıcılar tarafından kabul edilmiştir; dolayısıyla uzman uygulayıcılar, yöneticilerin, sözü edilen 70 iletişim yeterliğine sahip olmaları gerektiği yönünde görüş belirtmişlerdir,, f 2) Yönetici adaylarına sahip olmaları gereken iletişim yeterliklerini kazandırma amaçlı öğretimde göz önünde bulundurulması gerektiği öne sürülen 37 aday ilkenin tümü uzman uygulayıcılar tarafından ilke olarak kabul edilmiştir; dolayısıyla uzman uygulayıcılar, yönetici adaylarına iletişim yeterlikleri kazandırma amaçlı öğretimde söz konusu 37 ilkelerin j£Öz önünde bulundurulması gerektiği yönünde görüş bildirmişlerdir. (3) Araştırmanın son aşamasında da, yönetici adaylarına iletişim yeterlikleri kazandırma amaçlı bir öğretimde göz önünde bulundurulması gerektiği belirlenen ilkeler çerçevesinde, yönetici adaylarına söz konusu iletişim, yeterliklerini kazandırma amaçlı bir örnek öğretim programı önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
650 ABSTRACT In this research it has been aimed of the determination of an instruction that aided make acquired communicational qualifications to the management trainees which are studying universities must be. This research consist of four parts; namely, the problem; method; findings and interpretations; summaryjjudgement and suggestions. In the first stage of this research that carried out in the form of a literature survey, communicational qualifications that managers should have, have been determined in a view of“As a Responsible Human Being”,“As a Source and As a Receiver in the Communication Process'!. ”As a Source in Jhe Communication Process'%“As n Receiver in the Communication Process”and“As a Manager”. In the second stage of this research basic educational principles that should take into consideration during instruction which aided make acquired these qualifications to the management trainees, have been determined based on literature survey. In the third stage of this research, sample instructional project that aided make acquired these communicational qualifications to the management trainees has been developed by researcher with making allowances of determined educational principles. In order to determine whether to determined communicational qualifications that manager should have are questionnaire form consisting of 5 chapters and 72 items have been developed based on the data obtainedfrom the literature survey. And in the same way, a second questionnaire form about basic educational principles that should take into consideration at the instruction consisting, of 37 items have been developed The developed questionnaire forms have been applied to the field practices specialists who are teaching communicational courses, of the related departments of universities at Ankara. Questionnaire forms have been applied to 19 persons with whom contacted of population consisting of 32 persons.651 Data obtained ^from this. amplication have been analyzed using some statistical techniques such as frequency (f), percent (%) and weighted mean (X) with respect to the aim of this study. Data obtained Jrom these analyzes have been configured in suitable figures. As the result of research it has been concluded that; (1) Managers should have 70 communicational qualifications out, of 72 candidate communicational qualifications. The remaining 2 qualifications can not be communicational qualifications that managers should have. (2) 37 basic principles should take into consideration during all stages of instruction which aided make acquired communicational qualifications to the management trainees...(3) Instructional programme that aided make acquired communicational qualifications to the management trainees should developed making allowances of determined educational principles and the ^project which is developed in this research is a sample for this.