Esnek istihdam koşullarında eğitimin ekonomik rolüne ilişkin bir çözümleme (örnekolay çalışması)
An analysis about the economic role of education in the conditions of flexible employment (a case study)
- Tez No: 235718
- Danışmanlar: PROF. DR. L. IŞIL ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu arastırma, esnek istihdam uygulamalarının gerçeklestiği bir firmaörneğinde eğitim?istihdam politikaları ile ilgili uygulamalarındeğerlendirilmesine yönelik bir örnekolay çalısmasıdır. Bu amaçla hazırlananyarı yapılandırılmıs görüsme formları, firmada yönetici ve isgörenlerle yapılangörüsmelerde kullanılmıstır.Arastırmada, firma yöneticilerinin ve isgörenlerinin istihdam ve eğitimpolitikalarına iliskin görüsleri belirlenmeye çalısılmıstır. Yöneticiler ile yapılangörüsmelerde, yöneticilerin ise alma, isten ayrılma, esnek istihdamuygulamaları ve isbasında eğitim programları üzerinde yoğunlasılmıs;isgörenlerle yapılan görüsmelerde esnek istihdam uygulamaları konusundakigörüsleri ve istihdam kosulları ile aldıkları eğitimin tür ve düzeyi arasındakiiliski konuları ağırlık tasımıstır.Firma yöneticileri, esnek istihdam uygulamalarının gerekçesi olarakrekabet üstünlüğü sağlama ve piyasa kosullarına uyum sağlayabilmeyigöstermislerdir.Arastırma sonuçlarına göre, firmada içsel isgücü piyasasının islerlikgösterdiği ve bunun en önemli islevinin ?nitelikli? isgücünü firmada tutabilmeolduğu gözlenmistir. ?se almada, herhangi bir pozisyona basvuranisgörenlerin deneyimli olması tercih edilmemektedir. Örgün eğitim ilekazanılan eğitimsel niteliklerin üretimde kullanılması beklenen beceriler ilebüyük oranda örtüsmediği veya çok azının üretimde kullanılabildiği gerekyöneticiler gerekse isgörenler tarafından belirtilen bir konu olmustur.Çalısanların aldıkları eğitim ve meslekleri arasındaki iliski hem mavi yakalıhem de beyaz yakalı çalısanlar için güçlü değildir. Aynı örgün eğitimkademelerinden mezun olan çalısanlar farklı görev ve nitelikler gerektirenislerde, farklı ücretler ile çalısabilmektedirler. Çalısanların tümü su andayaptıkları isler ile ilgili beceri ve yeterlikleri firmadaki eğitimler ile isbasındakazandıklarını ifade etmislerdir. Üretim sürecindeki isgücünün nitelik veniceliğinin üretim teknikleri ile uyumlu hale getirilmesinde (üretim bilgisini?okuyabilmelerinde?) isbasında eğitim programlarından yararlanılmaktadır.Yöneticiler, eğitimin, bireylerin yeteneklerini belirleme islevini gördüğünü vediplomalar sayesinde uygun pozisyonlar için uygun bireylerin seçilebildiğinibelirtmislerdir. Kadın erkek ayrımı yapılmadığı, firmadaki bazı islerin, ?erkekisi? olması nedeniyle kadınlar tarafından tercih edilmediği belirtilmistir.?sbasında yapılan eğitimler ve kazandırılan beceriler isteki yükselmelerdekullanılan ölçütler arasında ön sırayı almaktadır.Firmada, yönetici kadroları için yönetici adaylarının aldıkları eğitimintür ve düzeyi önemli görülmektedir. Ancak firma içerisindeki yükselmelerdeeğitim aynı derecede önemli görülmemektedir. ?steki yükseltmelerde insansermayesi birikiminden çok ?analitik düsünme becerileri?, ?iletisim becerileri?,?liderlik?, ?problem çözme becerilerinin? önemli görüldüğü ortaya çıkmıstır.Diğer çalısanların firma içerisindeki yükselmelerinde ?çalıskanlık?, ?firmayabağlılık?, ?iyi iletisim kurma?, ?yaptığı isi sevme ve önemseme? gibi bireyselözelliklerin etkili olduğu belirlenmistir. ?sgörenler, esnek istihdamınuygulandığı firma yapılanması içerisinde isini daha hızlı yapma baskısıhissettiklerini, islerini kaybetme korkusu yasadıklarını belirtmislerdir.
Özet (Çeviri)
This research is a sample occurance study that is aimed to evaluatethe applications of education- employment policy in a company havingflexible employment applications. The semi constructed interview forms thatare prepared for this aim are used in the interviews with the employers andemployees.According to the aim of the research, the opinion of the employers andemployees about the employment and education policy are assessed. In theinterviews with the employers, the opinion about hiring, dismissing andflexible employment are taken. Also the viewpoint about the education policy,the determination of the need, kind and level of education at work isdetected. The relation between the employment conditions and the kind andlevel of the education taken is designated by applying employers? opinions.According to the company managers, the prior rule for competitionsuperiority and adaptation to the market conditions are flexible employmentapplications.According to the result of the research, in order to sustain thequalified labour inside the company, the inner labour market is present. Inemploying, the employer is not preferred to be experienced. It is seen thatthe educational qualities gained by formal education mostly do not intersectwith the productional abilities or only some of them are used for production.Employers admit that the role of education is to discover the talents of anindividual and with diplomas right people apply for the right position.However, the education at work and the added qualities play the mostsignificant role in promotions at work. The relationship between the educationof the employees and their jobs is not strong for both blue colared and whitecolared employees. The workers that are graduated from the sameeducational level can work in jobs that require different qualifications withdifferent salaries. All of the employees stated that they have gained the totalof the ability and proficiency about their current job with company educationsat work. In order to adapt the quality and quantity of the labour in theproduction process with the production techniques (for them to be able toread the production information), education at work is used. Managers statedthat education has a function of determining the talents of the individual andwith the certificates, suitable individuals are selected for suitable positions. Itis also mentioned that there are no sexual discrimination amongst men andwomen and due to the fact that some of the jobs are ?manly? they are notpreferred by women. The education at work and the gained qualifications atwork have priority in considerations about the promotions.In the firm, the type and level of the education is seen to be obviousand important for the manager cadres at work. But analitical thinking ,conversation, problem solving abilities and leadership also appeared to havethe same importance. Assiduity, loyalty to the company, communication andloving and caring about the job that is being done are detected to be some ofthe other important factors that the emloyees? promotion is dependent.Employees stated that they feel the pressure of accelerating the process andthe fear of losing their job in a company that is organized to have flexibleemployment.