Grupla psikolojik danışmanın suçlu gençlerin kendine saygı düzeylerine etkisi
The Effect of group counselling on the juvenile delinquets self-esteem
  1. Tez No: 72433
  2. Yazar: ATLAS A. BOGENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ KUZGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, etkileşim grubu deneyiminin suç işlemiş gençlerin kendine saygı düzeylerine etkisini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda“Etkileşim grubuna katılan (deney grubu) ve katılmayan (kontrol grubu) deneklerin KSÖ'inden aldıkları puanlar arasında işlem öncesi ve işlem sonrası fark olmayacaktır”denencesi test edilmiştir. Deneysel bir çalışma olarak düzenlenen bu araştırmada, ilk olarak Kendine Saygı Ölçeği, Ankara Kalaba İslahevinde bulunan 130 hükümlü gence uygulanmış ve kendine saygısı düşük olanlar belirlenmiştir. Daha sonra araştırmanın, ölçütlerine uygun olan 24 hükümlü genç eşleştirilerek deney (etkileşim grubu) ve kontrol grubuna atanmıştır. Denek kaybı sonucunda araştırma, deney grubunda on denek ve kontrol grubunda on denek olmak üzere toplam yirmi denekle tamamlanmıştır. Deney grubundaki deneklerle, haftada bir gün, 90 dakika olmak üzere 12 hafta süreyle etkileşim grubu yapılmıştır. Kontrol grubundaki deneklere ise hiç bir işlem uygulanmamıştır. Kendine Saygı Ölçeği, uygulamanın sonunda, deney ve kontrol grubundaki deneklere bir kez daha verilmiştir. Son-testlerin uygulanmasından sonra kontrol grubundaki deneklere kısa süreli bir eğitim programı yapılmıştır. Araştırmanın verileri, tekrarlanmış ölçümlere uygun iki yönlü varyans 94analizi yöntemiyle (Split plot tekniğine uygun, 2X2 faktörlü varyans analizi) test edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde.05 anlamlılık düzeyi benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this experimental study was to investigate the effectiveness of an intervention (encounter group experience) on helping juvenile delinquents to acquire higher self-esteem. Self-Esteem Scale developed by the researcher was used as pre and post tests in the study. The subjects of the study were 20 juvenile delinquents committed to an institution in Ankara, who score low on Self-Esteem Scale. The subjects were assigned to an experiment (encounter group) and a control group (no manipulation). After three weeks of intervention the post tests were administered. The data was analyzed by two-way analysis of variance in accordance with split-plot design, ANOVA. The results of this study indicated that, the encounter group experience was successful in increasing self-esteem levels of the juvenile delinquents. 96