Milletlerarası tahkimde ispat standardı
Standard of proof in international arbitration
  1. Tez No: 981597
  2. Yazar: ESRA AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Taraflardan biri iddia ettiği vakıayı tahkim yargılamasında uygulanacak ispat standardına uygun olarak ispatladığında, hakem iddia edilen vakıanın ispatlandığını kabul edecektir. İspat standardı, iddianın doğru kabul edilebilmesi için iddianın doğruluğu hakkında hakemde oluşması gereken kanaatin seviyesini gösterir. Tahkime ilişkin hukuki düzenlemeler, milletlerarası tahkim yargılamasında tipik olarak uygulanacak ispat standardı konusunda genellikle sessiz kalmıştır. Hakem kararlarında da çoğu zaman ispat standardına değinilmemesi bu konuyu daha da belirsiz hâle getirmiştir. Hakem kararlarının denetimi aşamasında uygulanacak ispat standardı hakkında hukukumuzda ilgili mevzuat kapsamında doğrudan bir düzenleme bulunmamaktadır. Hukuk sistemlerinde, farklı türlerde ispat standardı uygulanır. Milletlerarası tahkim yargılamalarında farklı hukuk sistemlerinden gelen hakemler, avukatlar ve taraflar yer alabileceğinden, bu durumda uygulanacak ispat standardı konusu daha karmaşık bir hâle gelebilecektir. İspat standardına göre iddia edilen vakıa ispatlanmış veya ispatlanmamış olarak kabul edileceğinden, uygulanacak ispat standardının hakem kararında belirleyici etkisi göz ardı edilemez. Bu sebeple çalışmamızda, doktrindeki açıklamalar, ilgili mevzuat, yabancı hakem ve mahkeme kararları dikkate alınarak, milletlerarası tahkimde ispat standardı konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
When one of the parties proves the claimed fact in accordance with the applicable standard of proof in the arbitration proceedings, the arbitrator will accept that the claimed fact is proven. The standard of proof indicates the level of conviction that the arbitrator must have regarding the truth of the claim in order to be accepted the claim as true. The legal regulations about arbitration are silent generally on the standard of proof that would apply in international arbitration proceedings typically. The fact that the standard of proof is often not mentioned in arbitral awards, has caused this issue even more unclear. There is no direct regulation in our law regarding the standard of proof to be applied during the review of arbitral awards within the scope of the relevant legislation. Different types of standards of proof apply in legal systems. The issue of the applicable standard of proof becomes more complex because international arbitration proceedings may involve arbitrators, lawyers and parties from different legal systems. The determinant effect of the standard of proof to be applied on the arbitral award cannot be ruled out since the claimed fact will be accepted as proven or not proven according to the standard of proof. For this reason, in our study, the issue of standard of proof in international arbitration has been examined, considering the explanations in the doctrine, the relevant legislation, foreign arbitral awards and court decisions.