Psikolojik açıdan Hz. Peygamber'in şahsiyeti
Personality of the prophet with regard to psychology
- Tez No: 72435
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HATİPOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Kur'an-ı Kerim, eğer yeryüzünde yürüyenler uslu melekler olsaydı onlara elçi olarak bir melek gönderileceğini, insanlara insan olan bir elçi ile uyarı ve müjde iletildiğini bildirmektedir. Hz.Peygamber'in hayatı ele alındığında gerek kendi beyanları, gerek sahabenin O'na tavrından O'nun bir beşer olduğu telakkisine sahip bulundukları, ancak vahiy almak ve O'nun tebliği hususunda masum olduğu fikrinde birleştiklerini müşahede etmekteyiz. Fakat daha sonraki Müslümanlar ve onların oluşturduğu Peygamber zihniyeti, adeta peygamberleri birbiriyle yarıştırır vaziyettedir. Kur'an'ın ruhuna aykırı rivayetler ileri sürmüşlerdir. Bunların meydana getirdiği perde, gerçek ve örnek alınması gereken insanı gizlemiştir. Kur'an'ın ışığı altında bu rivayetlerin yeniden değerlendirilmesi ve isnadı sahih bile olsa hadis metninin Kur'an'a arzı ile hatalı taraflarının gösterilmesi gerekmektedir. Tezimizde geleneksel olanla, tarihî olan ayırımını yapan âlimlerin görüşleri ayrı ayrı ele alınarak incelenmiş ve objektif bir peygamber portresi oluşturulmaya gayret sarfedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Qur'an-i Karim declares that if the people in the world were innocent angels, an angle would be send as a messenger. But we are human beings our Messenger is a mankind. When we handle Hz. Muhammad's life we realize that he was a mankind both from his attitude and statement and the attitude of Ashab towards him, however they (ashab) accept he was innocent (masum) with regard to receiving vahy and announcing it. But later muslims and their understanding of prophethood was in a form of compare with other prophets. They made up rumours contrary to soul of Qur'an. The wall build by them hide real and model person. Although the evaluation and reference of these rumours by the light of Qur'an are valid, it is necessary to explain incorrect sides of Ahadis with reference to Qur'an. In my theses I try to draw an objective prophet portrait by taking into considiration the ideas of scholars who separate tradition from history.