Cevşen duasının hadis ilmi açısından kritiği
Cevşen prayer hadith science aspect research
- Tez No: 221245
- Danışmanlar: PROF. DR. ENBİYA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Temel İslam Bilimleri Hadîs Anabilim Dalında yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışma, Şiilerin imam kabul ettiği meşhur şahsiyetler yoluyla Hz. Peygamber'e isnat edilen Cevşen-i Kebir ve Cevşen-i Sağir dualarını ele almaktadır.Çalışmamız bir giriş, iki ana bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu-önemi, amacı ve araştırmada izlenen yöntemden bahsedilmiştir.Birinci bölümde dua konusu ele alınmış ?dua? kavramının kelime ve terimsel tanımı yapılmış zaman, mekan ve durum yönüyle duaya değinilmiş sünnîlerin ve şia'nın duaya yaklaşımı verilmiş duanın adabı, insan için önemi ve faydaları belirtilmiştir. Kur'an'ı Kerim'den ve hadîslerden birkaç örnek sunularak nasıl dua edilmesi gerektiği konusunda fikir verilmiştir. Psikolojik ve sosyolojik açıdan duanın konumu üzerinde durulmuş, temel konuya hazırlık oluşturulmuştur.İkinci bölümde Cevşen-i Kebir duası; isnadı, faziletiyle ilgili rivayetleri, tarihi süreçteki gerçekliği ve metni değişik yönleriyle incelenmiş, sünnîlerin ve şia'nın Cevşen-i Kebir duasına bakış açıları sunulmuş, Hıristiyanlıktaki koruma duasına atıfta bulunulmuştur. Cevşen-i Sağir duasına isnadı ve metni yönüyle açılımlar sağlanmış, Cevşen-i Sağir duasının isnadı ve metni üzerinde bazı tenkitlerde bulunulmuştur. Tezin asıl omurgasını, temelini bu bölüm oluşturmaktadır.Sonuç bölümündeyse Cevşen-i Kebir ve Cevşen-i Sağir duaları hakkında elde edilen bilgiler ışığında, bilimsel bir bakış açısıyla analiz, sentez ve değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study which has been prepared as a master thesis for Cumhuriyet University Social Science Institution Basic Islamic Science the Branch of Hadith Science deals with Cevşen-i Kebir and Cevşen-i Sağir that has been imputed to Hazreti Muhammad by the prayer leaders(imams) that Shi?is have accepted.Our study consists of an entry, three main parts and a conclusion part. In the entry (beginning) part, the importance of the subject, purpose and the method which has been followed in the research has been mentioned.In the first part, the prayer has been dealt with, word and term definition of the prayer has been made, the aspect of place and condition of the prayer has been mentioned, the approach of Suni and Shi?a to the prayer ihas been given, the way of the prayer dnd its importance for human beings and benefits has been mentioned. By giving some examples (samples) from hadith and The Holy Kor?an, some ideas about how to pray has been given. Psychological and sociological point of the prayer has been mentioned and preparation has been made to the main subject.In the second section (part) the prayer of Cevşen-i Kebir, its imputation, rumors (relatings) about its virtue, its historical process and text has been studied by various ways; point oo view of Suni and Shi?a to Cevşen-i Kebir has been presented.It has been referenced to the prophylaxis prayer at Christianity.In the third part the prayer of Cevşen-i Sağir?s imputation and text has been supplied. By giving the unknown text of Cevşen-i Sağir this prayerhas been presented to its readers profittings.And in the conclusion part undre the light of knowledge that has been achieved about Cevşen-i Kebir and Cevşen-i Sağir analysis, synthesis and evaluation has been made by a scientifc point of view.