Birinci Dünya Savaşı'nda Başkumandanlık vekâleti ve Harbiye Nezareti'nin II. Şube (istihbarat) faaliyetleri
Acting of Commander in Chief and Second Branch (intelligence) activities of the Ministry of War in the First World War
- Tez No: 724357
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 505
Özet
Bu çalışmada 1914-1918 yılları arasında Osmanlı Devleti Başkumandanlık Vekâleti ve Harbiye Nezareti II. Şube'sinin faaliyetleri incelenmiştir. Önce 1914 yılına gelinceye kadar II. Şube'nin teşkilât yapısı açıklanmıştır. Müteakiben Birinci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine II. Şube'nin yeniden teşkilâtlanması ve istihbarat toplama faaliyetleri belirtilmiştir. Bundan sonra II. Şube'nin diğer faaliyetleri olan istihbarata karşı koyma, propaganda ve sansür faaliyetleri açıklanmıştır. Çalışma sırasında Osmanlı Devleti'nin askerî istihbaratının oldukça teşkilâtlı bir şube tarafından yürütüldüğü ileri sürülmüştür. Çalışmada dönemin arşiv kayıtları, istihbarat hakkında yazılmış akademik kaynaklar ve önemli şahsiyetlerin hatıralarından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the activities of the Ministry of Commander-in-Chief and the Second Branch of the Ministry of War between 1914 and 1918. First of all, the organizational structure of the Second Branch is explained from the very beginning to 1914. Henceforth, it is described that the reorganization of the Second Branch and intelligence gathering activities right after the starting of the First World War. After that, the activities of the Second Branch, which are counter-intelligence, propaganda and censorship activities, are explained. In this study, it is claimed that the military intelligence of the Ottoman Empire was carried out by a highly organized branch. Throughout the study, this claim is proved via using of the archive records of the period, academic works on intelligence, and the memories of important figures.