Hatırat türü eserlerde Çanakkale muharebeleri
Narration of Gallipoli wars through reminiscences
  1. Tez No: 209486
  2. Yazar: SENEM GÜVEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA EKİNCİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Çanakkale Cephesi Osmanlı İmparatorluğu'nun I.Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri ile çarpıştığı cephelerden biridir.Bu cephe Türk Ordusu'nun burada kazanmış olduğu büyük başarıdan dolayı çok önemlidir, ve bu cephede kazanılan zafer I.Dünya Savaşı'nın kaderini değiştirmiştir.İtilaf Devletleri'nin bu cepheyi açma amacı, Rusya'ya Boğaz üzerinden silah ve cephane yardımı yapmak ve Balkan Devletleri'ni kendi yanlarında savaşa sokabilmekti. Çanakkale Cephesi'ndeki savaşlar iki dönemde gerçekleşmiştir.1.Dönem 19 Şubat'ta başlayan ve 18 Mart 1915'e kadar devam eden Deniz Savaşları dönemidir,ve Türkler açısından büyük bir zafer,İtilaf Kuvvetleri içinse büyük bir yenilgiyle sonuçlanmıştır.Bu yenilgi nedeniyle İtilaf Devletleri Çanakkale Boğazı'nı yalnızca donanma ile geçmenin imkansızlığını anlar ve kara orduları tarafından desteklenen bir taarruza karar verirlerBunun üzerine 25 Nisan 1915 günü başlayıp 8 buçuk ay aralıksız devam eden kara savaşları dönemi yani 2.Dönem başlar. İtilaf Devletleri aylarca süren uğraşlarına rağmen Seddülbahir ve Arıburnu Cepheleri'nde başarı gösteremediler. Arıburnu Cephesi'ni 19/20 Aralık 1915'te Seddülbahir Cephesini ise 8/9 Ocak 1916 tarihinde tahliye etmek zorunda kaldılar.Çanakkale Savaşları Mustafa Kemal Atatürk'ün bir lider olarak da doğuşunu simgeler. Birinci Dünya Savaşı çıktığı sırada Sofya'da Askeri ataşe olan Mustafa Kemal Bey, 20 Ocak 1915'de 19. Tümen Komutanlığına atanan, 25 Nisan 1915te Anburnu'na çıkan Anzak ordusunu durduran Mustafa Kemal Bey, Çanakkale Cephesindeki bu ilk başarısıyla adını ve yeteneklerini dünyaya duyurma yolunda büyük bir adım atmıştır. 1 Haziran 1915:te albaylığa yükseltilen Mustafa Kemal Bey'i kısa bir sür .sonra bu kez 9. lngiliz Kolordusunu püskürten birliklerin komutanı olarak tarih sahnesine çıkar. Mustafa Kemal Bey'in bir yıllık zaman dilimi içinde kazanılan zaferlerde oynadığı rol, O'nun gelecekte Türk ulusun tarafından tanınmasında ve ulusun önderi olmasında doğrudan rol oynamıştır. Bu cephede kazanılan deneyim Mustafa Kemal Paşa'nın Milli Mücadelenin kazanılmasında doğrudan etkili olan askeri ve siyasi dehasını ortaya koymasında ve sonraki dönemde de yeni bir devletin kurucusu olarak belirmesinde hemen bütün başarılarından daha fazla etkili olmuştur.Çanakkale Zaferi Türk Milleti'ne damarlarında dolaşan milliyetçilik, cesaret ve vatanı savunma azmini gösterme fırsatını da vermiştir. Bu tez, Çanakkale İngiliz orduları Başkumandanı Ian Hamilton ve 5.Türk Ordusu Komutanı Liman Von Sanders'in Çanakkale Savaşları ile ilgili raporlar, hatıralar ve günlüklerden istifade edilerek hazırlanmıştır. Çanakkale Muharebeleri boyunca işgale uğrayan ve işgal eden kuvvetlerin gösterdikleri başarılar, düştükleri hatalar, karşılaştıkları hayalkırıklıkları bu iki komutanın gözüyle anlatılmıştır.Tarih araştırmalarında tek başına hatıraların yeterli olmadığı bir gerçektir. Ancak insan faktörünün olayların perde arkasını ve psikolojik yönlerini aydınlatması bakımından değerli olduğu unutulmamalıdır. İşte bu yüzden çalışmamızda faydalanılan kaynaklar sadece bu iki komutanın yazdığı raporlar ve anılarla sınırlı tutulmamış, zaman zaman bu cephede çarpışmış başka askerlerin de ifadelerine ve farklı kaynaklara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Çanakkale Frontline was one of the fronts,where the Ottoman Empire battled with the Entente Powers in the World War I.This Frontline has a crucial importance due to the success gained here by the Turkish Army,which affected the result of the World War I. The most important purposes of theEntente Powers,while opening this frontline were to help Russia with weapon and ammunition through Bosphorus,and to enable The Balkan States to participate in war with them. Wars at Çanakkale Frontline took place at two separate action periods: I.PERIOD:It was the period of sea wars,beginning on 19th February and passing to the history on 18th March 1915 that completed with a great victory.The Entente Powers understood the fact that it was impossible to pass Çanakkale Bosphorus just thanks to their naval force,and as a result they decided to commit an assault,supported by land army corps. II.PERIOD:It was a period,which was carried out through land battles,starting on 25th April 1915 Sunday and going on for 8,5 months without pause.The Entente Powers could not meet with success at Seddülbahir and Arıburnu Fronts.They had to evacuate the Arıburnu Front at the night of 19/20th December and the Seddülbahir Front at the night of 8/9th December. Çanakkale Wars have a fundamental significiance not only in the Turkish history,but also in the military career of Mustafa Kemal Atatürk,who is considered to be the architect of the Turkish War of Independence.Turkish nation took the opportunity to prove their courage and nationalism that runs in their blood.thanks to their victory in Çanakkale Wars. This thesis is a study on the diaries and the war reports written by Ian Hamilton ( the chief commander of English Armies),and Liman Von Sanders (the commander of 5th Turkish Army) throughout Çanakkale Wars.It demonstrates the mistakes they made,the disappointments they encountered,and the success they met with,during warfare.