Çağımız mutasavvuflarından Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş'in hayatı, eserleri ve tasavvuf anlayışı
A Contemporay sufi: Es-Seyyid Osman Hulusi Ateş's life, work and conception of tasavvuf
  1. Tez No: 72438
  2. Yazar: İSMAİL PALAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
ÖZET Araştırmamızın konusu 1914-1990 yıllan arsında yaşamış es-Seyyid Osman Hulusi Ateş'in Hayatı, Eserleri ve Tasavvuf Anlayışıdır. Araştırmamız bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmımız es-Seyyid Osman Hulusi Ateş'in yaşadığı dönemin siyasî ve tasavvufî durumu ile tasavvuf hakkında yaptığımız genel bir değerlendirmeden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hulusi Efendi'nin hayatı, şahsiyeti, eserleri ve te'sirleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, Hulusi Efendi'nin eserleri incelenerek tasavvuf anlayışı ortaya konulmuştur. Tasavvuf yolu, insanlık tarihinin çeşitli devirlerde, isimsiz olarak veya muhtelif isimler altında daima mevcut bulunmuş; insanın Allah ile olan derin alakasının gönüllerde yaşattığı bu yol,, kelime hiçbir devirde yolcusuz ve ıssız kalmamışıtr. Son din İslamiyet'in indirilişinden bu tarafa mensupları olan sûfiler manası yine“yol”demek olan“tarikat”adı altında fikrî ve manevî bir müessesenin, dünyayı kaplayan geniş gölgesinde toplanmışlardır. İşte bu yolun yolcularından biri de Halidî Şeyhi es-Seyyid Osman Hulusi ATEŞ Efendi'dir. 243
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our investigation is the life of es-Seyyid Osman Hulusi ATEŞ (1914-1990) and his works and conception of tasavvuf (Islamic mysticism). The investigation consists of an introduction and two chapters. The introduction deals with the political and mystical conditions of Ates's life time and provides a general evaluation of tasavvuf. The first chapter investigates Ates's life, personality, works and influence. The second chapter displays Ates's understanding of tasavvuf by examining his works. The way of tasavvuf has always existed during the all peroids of the history of mankind anonymously or under different names and has found life in the deep relation between man and God. Sufis who belong to the final religion, Islam, have come together under the shadow of the word-wide intellectual and spiritual order of“at-tarigah”which literally means“the way”. And one of these travellers is the Khalidi Sheikh es-Seyyid Osman Hulusi ATEŞ. 244