Beliren yetişkinlik döneminde büyüme korkusunun yordayıcıları olarak bilişsel esneklik, duygusal zeka, duygu düzenleme güçlüğü ve ayrılık kaygısı
Cognitive flexibility, emotional intelligence, difficulties in emotion regulation and separation anxiety as predictors of growth fear in emerging adulthood
- Tez No: 724386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE NAZ ERMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmada, beliren yetişkinlik döneminde büyüme korkusunun yordayıcıları olarak bilişsel esneklik, duygusal zeka, duygu düzenleme güçlüğü ve ayrılık kaygısının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca büyüme korkusunun demografik değişkenlere (yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma durumu, kardeş sayısı, eğitim durumu) göre farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Araştırmanın örneklemini; Türkiye'de yaşayan (18-35 yaş) beliren yetişkinlik dönemindeki 342 katılımcı oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama araçları olarak; Kişisel Bilgi Formu, Büyüme Korkusu Ölçeği, Bilişsel Esneklik Envanteri, Schutte Duygusal Zeka Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği ve Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu regresyon kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde demografik değişkenlerden; cinsiyet, çalışma durumu, kardeş sayısı ve eğitim durumuna göre büyüme korkusu düzeyinin anlamlı düzeyde farklılaşmadığı saptanmıştır. Medeni duruma göre bekar olan katılımcıların büyüme korkusu düzeyinin, evli olanlara göre anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır. Bilişsel esneklik ve duygusal zeka değişkenlerinin, büyüme korkusunu negatif yönde yordadığı saptanmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü ve ayrılık kaygısı değişkenlerinin ise büyüme korkusunu pozitif yönde yordadığı saptanmıştır. Bilişsel esneklik, duygusal zeka, duygu düzenleme güçlüğü ve ayrılık kaygısının büyüme korkusunu anlamlı düzeyde yordadığı saptanmıştır. Çalışmanın yeni bir kavram olan büyüme korkusu ile ilgili yapılacak olan gelecekteki araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine cognitive flexibility, emotional intelligence, difficulty in emotion regulation and separation anxiety as predictors of growth fear in emerging adulthood. In addition, it was examined whether the fear of growth differed according to demographic variables (age, gender, marital status, employment status, number ofsiblings, educational status). The sample of the research; It consisted of 342 participants in emerging adulthood (18-35 years old) living in Turkey. As data collection tools in the study; Personal Information Form, Growth Fear Scale, Cognitive Flexibility Inventory, Schutte Emotional Intelligence Scale, Emotion Regulation Difficulties Scale, and Adult Separation Anxiety Questionnaire used. Independent t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and multiple regression were used in the analysis of the data As a result of the analyzes made, demographic variables; It was determined that the level of fear of growth did not differ significantly according to gender, employment status, number of siblings and education level. Participants who are single by marital status fear of growth level was found to be significantly higher than those who were married. Cognitive flexibility and emotional intelligence variables were found to predict growth fear negatively. Difficulty in emotion regulation and separation anxiety variables were found to predict growth fear positively. Cognitive flexibility, emotional intelligence, difficulty in emotion regulation and separation anxiety were found to significantly predict fear of growth. It is thought that the study will contribute to future research on fear of growth, which is a new concept.