Türkiye'de devlet-iş dünyası ilişkileri: Adalet ve Kalkınma Partisi Hükümeti döneminde iş adamları örgütlerinin rolü
- Tez No: 724395
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Sussex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez, Türkiye'deki devlet-sermaye ilişkilerinin dönüşümünü analiz ederek, Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti altında Türkiye'nin en büyük iki işadamları derneği olan TÜSİAD ve MÜSİAD'ın rolünü anlamayı amaçlamaktadır. Bu dönüşüme katkıda bulunan iki temel faktör bulunmaktadır. Birincisi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomik gücünü artırmalarına yardımcı olan, Türkiye ekonomisinin neoliberalizasyonudur. İkincisi ise, MÜSİAD'ın artan gücüne katkıda bulunan siyasal İslam'ın yükselişidir. Bu iki faktörü göz önüne alarak, bu tez, son yirmi yılda Türk Devleti'nin değişen yönünü, din, siyaset ve ekonominin birbiriyle etkileşimini ve Türkiye'nin politik yönüne nasıl karmaşık baskılar uyguladığını açıklamayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to understand the role of the two biggest business associations, TUSIAD and MUSIAD, under the AKP government by analysing the transformation of state-business relations in Turkey. There are two main factors which has contributed to this transformation. The first is the neoliberalisation of Turkish economy, which helped small- and medium-sized enterprises to increase their economic power. The second is the rise of political Islam, which contributed to the increasing power of MUSIAD. By taking these two factors into account, this dissertation shows the changing direction of the Turkish state in the last twenty years and explains how religion, politics and economy has become intertwined and exerts complicated pressures Turkey's political direction.