Hafif şişman ve şişman kadınlarda diyet tedavisinin vücut kompozisyonu, benlik algısı ve umutsuzluk düzeyine etkisi
The effects of diet therapy to body composition, self-perception and hopelessness level on overweight and obese women
  1. Tez No: 431830
  2. Yazar: NESİBE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma 25-50 yaş arası hafif şişman ve şişman kadınlarda diyet tedavisinin vücut kompozisyonu, benlik algısı ve umutsuzluk düzeyine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın yapıldığı yer T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğüne bağlı Zeytinburnu Toplum Sağlığı Merkezi, Sağlıklı Yaşam Birimi'dir. Çalışma 2 ay boyunca diyet tedavisi için başvuran 73 kadın üzerinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan kadınlara genel anket formu uygulanmış bu formda; kadınların sosyo-demografik özellikleri, genel sağlık durumu bilgileri ve beslenme alışkanlıkları yer almıştır. Katılımcılardan çalışmanın başlangıcında, 1., 2. ve 3.ayında olmak üzere dört kez 24 saati hatırlatma yolu ile besin tüketim kaydı alınmıştır. Çalışma başlangıcında obezite tedavisi için araştırıcı tarafından verilen rutin beslenme programları 3 ay boyunca takip edilmiştir. Katılımcıların çalışmanın başlangıcında, 1., 2. ve 3.ayında boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve vücut bileşimleri ölçülmüştür. Katılımcıların psikososyal durumunu tespit etmek amacı ile çalışma başlangıcı ve sonunda Sosyal Karşılaştırma Ölçeği (SKÖ) ve Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ) uygulanmıştır. Kadınların çoğunluğu ilkokul mezunu (%57,5), ev hanımı (%79,5) ve evli (%86,3) olup, %74,0'ü 2 veya daha fazla çocuğa sahiptir. Çalışmaya katılan kadınların büyük bölümünün ailesinde obez birey bulunmaktadır (%71,2). Kadınlar arasında düzenli fiziksel aktivite yapan bir bireye rastlanmamıştır. Çalışmaya katılan kadınların çoğunluğunun 2 ana öğün yaptığı (%76,7), %61,6'sının ara öğün yaptığı saptanmıştır. Ara öğün olarak en çok tüketilen besinler, %51,1 şekerli yiyeceklerdir. Çalışmaya katılan kadınların %82,2'si yemeklerini hızlı yediklerini, %38,4'ü gece yeme durumlarının olduğunu bildirmişlerdir. Çalışmaya katılan kadınların çoğunluğu üzüntülü veya yorgun iken iştahının arttığını (%90,4), %69,9'u sevinçli veya heyecanlı iken iştahının azaldığını, %71,2'si ise sinirli iken iştahının değişmediğini belirtmiştir. Çalışmaya katılan kadınların ortalama boy uzunluğu 159,7±5,7 cm olup, tedavi öncesi ortalama vücut ağırlığı 90,6±18,0 kg, ortalama BKİ 35,5±6,7 kg/m2'dir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the effect of diet therapy to body composition, self-perception and hopelessness level of overweight and obese women between the ages of 25-50. The place of study is Healthy Living Department, Zeytinburnu Community Health Center which is under Turkish Republic, The Ministry of Health, İstanbul Public Health Directore. The study has been conducted on 73 women who applied for diet therapy for 2 months. A general questionnaire form was administered to women who participated in the study. In this form has been involved the socio-demographic characteristics, general health information and dietary habits of women. 24 hours recall food consumption report was taken 4 times from participants which are in order, at the beginning of the study, on 1., 2. and 3.months. Routine feeding programs provided by the researcher for the treatment of obesity at the beginning were followed for 3 months. Body weight, height and body composition of the participants were measured at the beginning of the study, on 1., 2. and 3. months. In order to determine the psychosocial status of the participants Social Comparison Scale and Beck Hopelessness Scale were applied to them both at the beginning and at the end of the study. The majority of women are graduated from elementary school (57,5%), housewives (79.5%), married (86.3%) and %74 of them have 2 or more children. There are obese individuals in the family of the majority of women who participated in the study (71.2%). Any individual with regular physical activity is not found among women. The majority of women who participated in the study were found to have 2 main courses (76.7%) and 61.6% of them, to have snacks. Most consumed foods as snacks are sugary foods. 82.2% of the women participating in the study have reported that they eat quickly and 38.4% of them have reported cases of eating in the night. While the majority of women who participated in the study (90.4%) told that they have increased appetite when upset or tired, 69.9% of them told that they have decreased appetite when happy or excited and 71.2% of them reported no change in appetite when angry. Average height of women who participated in the study is 159,7±5,7 cm, average body weight before treatment is 90,6 ± 18,0 kg and average BMI is 35,5 ± 6,7 kg / m2.