Fazla kilolu ve obez bireylerde beden algısı, benlik saygısı ve algılanan sosyal desteğin yaşam doyumuyla ilişkisinin incelenmesi
Examination of relationship between body perception, self-esteem and perceived social support in life satisfaction in overweight and obese individuals
- Tez No: 546609
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÇUHADAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma fazla kilolu ve obez bireylerde beden algısı, benlik saygısı ve algılanan sosyal desteğin yaşam doyumuyla ilişkisinin ortaya konması amacıyla yürütülmüştür. Çalışma grubunu İstanbul ilinde yaşayan, 19-54 yaş arası fazla kilolu ve obez olan, 55 erkek ve 45 kadın olmak üzere toplam 100 katılımcı oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Benlik Saygısı Ölçeği, Vücut Algısı Ölçeği, Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Analiz sonuçları, fazla kilolu ve obez bireylerde benlik saygısı ve beden algısının yaşam doyumu düzeyinin önemli bir yordayıcısı olduğunu, benlik saygısı ve beden algısı arttıkça yaşam doyumunun da arttığını göstermektedir. Ayrıca algılanan sosyal destek ile yaşam doyumu arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Sonuçlar cinsiyetin, eğitim düzeyinin, medeni durumun benlik saygısı, beden algısı, algılanan sosyal destek ve yaşam doyumunu etkilemediğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the relationship between body image, self esteem and perceived social support in life satisfaction in overweight and obese individuals. The study group consisted of a total of 100 participants, aged 19-54 years, overweight and obese, 55 men and 45 women living in Istanbul. Personal Information Form, Self-Esteem Scale, Body-Algebra Scale, Perceived Social Support Scale and Life Satisfaction Scale were used as data collection tools. The results of the analysis show that self-esteem and body-perception are important predictors of life satisfaction in overweight and obese individuals, as well as when the self-esteem and body image score increases the life satisfaction also increases. In addition, a positive relationship was found between perceived social support and life satisfaction. The results show that gender, education level, marital status do not affect self-esteem, body perception, perceived social support and life satisfaction. The results obtained are discussed light of in literature.