Rejyonel anestezi ile ameliyat olmuş hastalarda yöntem seçiminde hastanın tercihini etkileyen faktörleri, seçilen yöntem ile ilgili memnuniyet derecesini ve yöntem ile ilgili bilgi düzeyini tespit etmeyi amaçlayan tez çalışması
Thesis study aimed to detect the factors affecting the method selection of the patients operated under regional anesthesia, the level of satisfaction with the selected method and the level of knowledge about the method
  1. Tez No: 724431
  2. Yazar: ABDULHALİM KARAYEL
  3. Danışmanlar: UZMAN MEVLÜT ÇÖMLEKÇİ, PROF. DR. KEREM ERKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş Anestezi uygulamaları cerrahinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Hastalar kendilerine yapılacak cerrahi işlem hakkında kısmen bilgi sahibi olabilmektedir. Ancak anestezi yöntemi hakkında yeterli bilgi düzeyine sahip olmadan yöntem seçimi yapılabilmektedir. Biz bu çalışmada hastaların kendilerine uygulanan rejyonel anestezi yöntemi hakkında önceden bilgi sahibi olup olmadıklarını ve yöntem seçimini nasıl yaptıklarını araştırmayı hedefledik. Materyal ve Metod Bu çalışmada, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesinde rejyonel anestezi yöntemi ile elektif cerrahi operasyonu geçirecek 18-80 yaş aralığındaki 200 hastaya yüz yüze anket yöntemi uygulandı. Yazılı ve sözlü onam sonrası hastaların demografik verileri kaydedildi. Önceden hazırlanan anket ayılma ünitesindeki hastalara uygulandı ve alınan yanıtlar kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Introduction Anesthesia applications are indispensable parts of surgery. Patients may be partially informed about the surgical procedure to be performed on them. However, method selection can be made without having sufficient knowledge about the anesthesia method. In this study, we aimed to investigate whether the patients had prior knowledge of the regional anesthesia method applied to them and how they choose the method. Material and Method In this study, face-to-face survey method was applied to 200 patients aged between 18-80 years who will undergo elective surgery under regional anesthesia method in Bağcılar Training and Research Hospital. Demographic data of the patients were recorded after written and verbal consent. The previously prepared questionnaire was applied to the patients in the recovery unit and the responses were recorded.