Testing the efficiency of Borsa Istanbul via an algorythmic model created by using technical analysis indicators
Teknik analiz indikatörleri ile alım-satım sistemi oluşturarak Borsa İstanbul'un etkinliğinin test edilmesi
  1. Tez No: 724432
  2. Yazar: ÖMER FARUK TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma ile borsalardaki yatırımcı davranış şekillerini inceleyen araştırmalar irdelenmiş; bu davranışları temel alan teknik analiz göstergeleri kullanılarak, matematiksel bir modele dayanan bir algoritmik sistem formülü tanıtılmıştır. Bu metodoloji ve formülasyon kullanılmak suretiyle, Borsa İstanbul Vadeli İşlemler Pazarı'nda performans testleri yapılmış; çıkan sonuçlar tartışılmıştır. Sistemin başarılı sonuçlar vermiş olması nedeniyle, Borsa İstanbul'un verimli bir pazar olmadığı gözlemlenmiştir. Formülasyonda kullanılan algoritmik sistem enstrümanlarını tanıtabilmek için, teknik analizin dayandığı prensipler ve sık kullanılan göstergelerden bahsedilmiştir. Bilahare, algoritmik modelin formülasyonu detaylıca anlatılmıştır. Borsa İstanbul Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası'nın açıldığı 5 Şubat 2005 tarihini takip eden ilk 5 senenin verileri, sistem formülasyonun oluşturulması, test edilmesi ve optimizasyonu için kullanılmış olup, 4 değişik zaman diliminde daha modelin testleri gerçekleştirilerek, performans analizi yapılmıştır. Beklendiği gibi sonuçlar, yükselme veya düşüş yönünde olması fark etmeksizin, trend olan dönemlerde, algoritmik sistemin çok başarılı performans sergilediğini göstermiş; öte yandan, trendin olmadığı yönsüz dönemlerde, ancak endeksten biraz daha başarılı olabildiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this paper, the literature related to behavioral perspective of stock movements is briefly summarized with the purpose of providing the basis for a proposed mathematical model. A formula using technical analysis indicators is introduced. Using this formula and methodology, performance tests are applied and results are discussed. Due to the success of the algorithmic system in Borsa Istanbul, it may be deduced that Borsa Istanbul is not an efficient market. Literature about stock markets and investor behavior is examined. In order to evaluate the algorithmic system tools used in the formula, principles and main instruments of technical analysis are explained. Later, the distinctive properties and formation of the algorithmic model is described together with its test on real data from Borsa Istanbul Futures and Options Market. The data for the first 5 years of the futures market in Borsa Istanbul is used for the creation of the system; testing and fine-tuning. The results indicate that, as forecasted, the model is highly successful in those time intervals, where there is a clear trend of appreciation or depreciation in the stock market. On the other hand, results in sideways markets are hardly adequate.